Face Shields
Face shields designed to provide secondary face/eye protection; must be worn over approved glasses or goggles; available in disposable and reusable models constructed of acetate, propionate, and/or polycarbonate. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Face shields are intended as secondary face and eye protection when worn in addition to protective glasses or goggles.
Some face shields can be worn with an adjustable headband for stand-alone use. Others are made with slots that can be attached to a hood, cap, hardhat, or other headgear.
Half-face shields cover the upper half of the face and may serve as an integral part of disposable face masks, protecting the eyes as well as the nose and mouth.
Available in disposable and reusable models, face shields are often constructed of acetate, propionate, and polycarbonate materials. The plastic shield may also be:
- Clear for greater visibility
- Tinted to reduce glare
- Metallic plated for heat resistance
Many face shields have abrasion-resistant external surfaces and their internal surfaces may be treated to reduce fogging during wear.
Face shields are available in a range of thicknesses to protect against specific hazards and may be rated for performance, safety, and other regulatory compliance requirements.
- (107)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (5)
- (6)
- (57)
- (3)
- (2)
- (13)
- (35)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (7)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Bullard™ Hardhat and Cap Face Shield Aluminum Brackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hardhats and caps |
Bullard™ Faceshield Visors
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Bullard headgear
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
Bullard™ Tritan™ Chemical and Impact Resistant Visors
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Impact protection and chemical resistance in one faceshield
Bullard™ Heat Formed Multi-Fit Visor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Lens Material | Propionate |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | F400 headgear in. |
| Color | Gray |
|---|
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.10 cm |
| Lens Type | Visor |
| Height (Metric) | 17.78 cm |
| UV Protection | None |
| Shape | Rectangle |
| Lens Coating | Uncoated |
| Width (English) | 16.75 in. |
| Product Type | Visor |
| Thickness (English) | 0.040 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 42.54 cm |
| Height (English) | 7 in. |
Fibre-Metal by Honeywell™ Dual-Crown High-Performance Faceshield
Dual crown headgear and faceshield provides wraparound protection.
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2010, CSA Z94.3 |
|---|
Dentec Safety FaceTec™ Double Crown Faceshield
FaceTec™ Double Crown Faceshield provides comfortable, complete coverage for the face and neck.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| UV Protection | None |
| Shape | Rectangle |
| Lens Coating | Uncoated |
| Width (English) | 9 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 22.86 cm |
| Height (English) | 12 in. |
| Lens Tint | Clear |
|---|
| Product Type | Faceshield Bracket |
|---|---|
| Material | Fiber-Metal |
Honeywell™ Uvex™ 880 Series Klip Lifts For Hard Hat Visors
Fits onto hard hat or bump cap brims, and worn in conjunction with existing protective eyewear. The Uvex 880 Series Klip Lifts for hard hat visors offer fast and convenient vision enhancement for a wide range of industries.
| For Use With (Equipment) | Hardhat visors |
|---|