Gloves
Protective gloves and sleeves available in an array of styles and materials for applications such as lab, electrical, medical, and cleanroom work. Protects against hazardous substances, extreme temperatures, impact, sharp objects, and more.
Selection of the appropriate hand protection is based on the hazards workers encounter, such as skin absorption of harmful substances, severe cuts, lacerations, abrasions, punctures, burns, and harmful temperature extremes.
Disposable Gloves
Disposable gloves are typically made from materials such as latex, nitrile, neoprene, butyl, vinyl or specialty formulations that offer some form of chemical resistance. Their thinner construction, like what is found in exam gloves or finger cots, enhances touch sensitivity for tasks involving fine motor skills. They are mostly ambidextrous, but in some applications (i.e., cleanroom gloves) they are pair packed. They are available sterile or non-sterile.
Reusable Gloves
Like disposable gloves, reusable gloves come in a variety of materials and styles designed to handle more demanding hazards. Unlike disposables, reusables can be constructed of one or more materials or fabrics that offer enhanced hand protection.
- Work gloves and mechanics’ gloves may have a soft inner lining and an outer layer of heavier cloth, leather, or synthetic material with reinforced palms or knuckles
- Chemical-resistant gloves may be “dipped” or coated with a layer of nitrile, neoprene, or other materials
- Cut-resistant gloves may be woven of specialty fibers that afford cut or puncture resistance; some styles can be worn underneath other gloves to offer dual protection
- Firefighting, rescue, and tactical gloves may include layers to protect wearers from punctures or extreme temperatures
Other Hand Protection Options
Other reusable glove designs are available for handling more specialized hazards:
- Cold-resistant gloves
- Heat-resistant gloves
- Welding and electrical safety gloves
- Dry box gloves
Filtered Search Results
TechNiGlove International TN2000 Series 12 in. Class 100/ISO 5 Low Particle White Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TechNiGlove 12 in. ambidextrous Class 100 nitrile gloves feature microtextured fingertips to provide a secure grip on all surfaces.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Packaging Type | Cleanroom Bagged |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | TN2000 |
| Product Type | Controlled Environment Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO 14001:200 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
TechNiGlove International STN200P Series Class 100/ISO 5 Sterile Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pair-packed, sterile, nitrile cleanroom gloves meet requirements for USP 797/800 and are tested for use with Chemotherapy Drugs.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | STN200P Series |
| Product Type | Controlled Environment Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | USP 797/800,ASTM D6978-05 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO14001:2004 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Wells Lamont™ FlexTech™ Y9298 Cut Resistant Gloves
The FlexTech™ Y9298 Cut Resistant Gloves combine an ultra lightweight liner that provides excellent dexterity with an ANSI Cut Level A4 protection to reduce hand injuries.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Latex Free | No |
| Material | Stainless Steel Fiber,Fiberglass,Nylon,HPPE |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Elasticated |
| Hand | Specific |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 4 |
Bel-Art™ Poxygrid Glove Dispenser Rack
Welded steel wire racks to help keep disposable gloves organized and handy. Racks are designed to be mounted on a vertical surface and can hold up to three boxes of gloves at once.
| Mounting | Pre-drilled Holes |
|---|---|
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Blue |
| Product Style | Top Loading |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Wells Lamont™ Spec-Tec™ Sterile Cut Resistant Glove Liners - ANSI A1
HPPE fibers are comfortable and stretchy, while also providing ANSI Cut Level A1 protection. Each pair of Spec-Tec™ Sterile Cut Resistant Glove Liners is individually wrapped in a sterile package.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Finger Style | Full |
| Inspected for Medical Use | Yes |
| Packaging Type | Individually wrapped in a sterile package. |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | HPPE |
| For Use With (Application) | Medical, Pharmaceuticals, and Organ Tissue Processing |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Series | M102 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 1 |
| Product Type | Cut-resistant Glove Liners |
| Latex Free | Yes |
| Glove Cuff Style | Knit |
Wells Lamont™ Highly Reusable Full-Finger Nylon Glove Liners
Highly Reusable Full-Finger Nylon Glove Liners are constructed of 100% nylon and can withstand up to 30 washes without shrinkage.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Series | M555 |
| Finger Style | Full |
| Product Type | Nylon Glove Liner |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Critical Environments, Cleanrooms, and Electronics Assembly |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Ambidextrous |
Bel-Art™ Hot-Hand™ Silicone Rubber Grip Mitts
Mitts feature concave tipped studs for a non-slip grip, and are capable of withstanding temperatures up to 500°F.
| Temperature (English) Min | -70°F |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Series | Hot Hand™ |
| Applications | Laboratory |
| Product Type | Hand/Finger Protector |
| Size | Universal |
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | 260°C |
| Latex Free | Yes |
| Material | Silicone Rubber |
| For Use With (Application) | Handling Hot/Cold Objects |
| Hand | Ambidextrous |
| Temperature (Metric) Min. | -57°C |
Wells Lamont™ Aramid Fiber/Nomex™ High Heat Gloves
Seamless knit, cotton-lined Aramid Fiber/Nomex™ High Heat Gloves are capable of withstanding extreme temperatures up to 500°F.
Wells Lamont™ Jomac™ Kelklave Autoclave Gloves
Jomac™ Kelklave Autoclave Gloves featuring loop-out terrycloth construction are comfortable and flexible, while also providing protection from temperatures up to 250°F.
| Series | 422 |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Gloves |
| Size | Large |
| Temperature (Metric) Max | 120°C |
| Color | White |
| Material | Terrycloth |
| For Use With (Application) | Metal Handling |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Wells Lamont™ Whizard™ Cut-Resistant Glove Liners
Whizard™ Cut-Resistant Glove Liners featuring a stainless steel and polyester construction provide resistance to cuts and abrasions, while dark coloring helps to conceal dirt. Wear alone, or under another pair of gloves for additional protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Series | M281 |
| Product Type | Cut-resistant Glove Liners |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Stainless Steel,Polyester |
| For Use With (Application) | Critical Environments, Cleanrooms, and Electronics Assembly |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Ambidextrous |
SW Sustainability Solutions PowerChem PC-95GR 6.2 mil Neoprene Exam Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Neoprene gloves provide resistance to chemicals, punctures, and abrasions with a secure grip for handling small parts and slippery objects.
| Length (Metric) | 24.2 cm |
|---|---|
| EN 421 | No |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Neoprene |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| EN ISO 374-1 | Type C |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 0 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 21420:2020, EN 455-2000-2015, Reach EU 1907/2006, EU 2016/425 |
| Model | PC-95 GR |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600,ASTM D6977-19,ASTM F1671-13,ASTM F739-12 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Berkshire™ BCR™ Polyester Half-Finger Cleanroom Glove Liners
Continuous filament knitted polyester construction is thin yet durable, while the half-finger design permits tactility in addition to wicking moisture from the palms.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Series | BGL2 |
| Finger Style | Half |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Laboratories and Manufacturing Environments |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Ambidextrous |
Dynamic Diagnostics Side-Loading Acrylic Glove Dispenser
Side-loading dispenser helps keep gloves nearby, with individual slots for quick replacement of empty glove boxes. Dispensers can be mounted either vertically or horizontally with the included wall-mounting hardware.
| Includes | Mounting hardware |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Clear |
| Product Style | Side Loading |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
PIP™ CleanTeam™ Premium Lightweight Cotton Lisle Inspection Gloves with Overcast Hem
Gloves are constructed in a two-piece, reversible pattern using 100% cotton fabric. Wear alone for use with inspection and electronics assembly, or as glove liners under disposable and unsupported liquid-proof gloves.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Product Type | Inspection Gloves |
| Size | Large |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Electronics Assembly, Inspection |
| Glove Cuff Style | Overcast Hem |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
PIP™ CleanTeam™ Lightweight Cotton Lisle Inspection Gloves
Designed to minimize the contamination of products from human hands, these gloves are ideal for inspection and electronics assembly.