Gloves
Protective gloves and sleeves available in an array of styles and materials for applications such as lab, electrical, medical, and cleanroom work. Protects against hazardous substances, extreme temperatures, impact, sharp objects, and more.
Selection of the appropriate hand protection is based on the hazards workers encounter, such as skin absorption of harmful substances, severe cuts, lacerations, abrasions, punctures, burns, and harmful temperature extremes.
Disposable Gloves
Disposable gloves are typically made from materials such as latex, nitrile, neoprene, butyl, vinyl or specialty formulations that offer some form of chemical resistance. Their thinner construction, like what is found in exam gloves or finger cots, enhances touch sensitivity for tasks involving fine motor skills. They are mostly ambidextrous, but in some applications (i.e., cleanroom gloves) they are pair packed. They are available sterile or non-sterile.
Reusable Gloves
Like disposable gloves, reusable gloves come in a variety of materials and styles designed to handle more demanding hazards. Unlike disposables, reusables can be constructed of one or more materials or fabrics that offer enhanced hand protection.
- Work gloves and mechanics’ gloves may have a soft inner lining and an outer layer of heavier cloth, leather, or synthetic material with reinforced palms or knuckles
- Chemical-resistant gloves may be “dipped” or coated with a layer of nitrile, neoprene, or other materials
- Cut-resistant gloves may be woven of specialty fibers that afford cut or puncture resistance; some styles can be worn underneath other gloves to offer dual protection
- Firefighting, rescue, and tactical gloves may include layers to protect wearers from punctures or extreme temperatures
Other Hand Protection Options
Other reusable glove designs are available for handling more specialized hazards:
- Cold-resistant gloves
- Heat-resistant gloves
- Welding and electrical safety gloves
- Dry box gloves
Filtered Search Results
PIP™ Kut Gard™ Cotton-Lined Seamless Knit Hot Mill Glove
Aramid Fiber/Preox blended shell provides resistance against cuts, abrasions, and flames. Gloves protect against the intense heat of an electric arc complying with NFPA 70E standards.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Coating Material | Uncoated |
| Temperature (Metric) Max | 370°C |
| Color | Green |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Material | Aramid Fiber,Preox |
| For Use With (Application) | Hot Metal Handling, Glass Handling, Foundries, and Forging Operations |
| Hand | Ambidextrous |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 43-858 |
| Yarn Weight | 32 oz. |
| Certifications/Compliance | OSHA CFR 1910.269, NFPA 70E |
| Liner Material | Cotton |
| Glove Cuff Style | Open |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon Clean Environment Gloves - 13 Gauge
Seamless knit nylon construction is lightweight and reduces hand fatigue, while also absorbing perspiration to leave hands cool and comfortable.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Series | 40-730 |
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Inspection Gloves |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Uncoated |
| For Use With (Application) | Computer Manufacturing, Electronics Assembly, Photography Labs, and Product Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Gloveworks Black Nitrile Exam Grade Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
At 6 mils thick, Gloveworks™ black nitrile exam gloves resist punctures, rips, and tears better than comparable latex or vinyl disposable gloves. Tested to resist permeation against fentanyl for up to 240 minutes based on ASTM D6978 standard.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Quantity | 10 Pks. of 100 gloves |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | GWBEN |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
AMMEX™ Professional Nitrile Exam Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile gloves with textured fingertips are dependable, durable and comfortable. Available in three different colors.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Disposable | Single-use |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| AQL | 1.5 |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
MAPA™ AdvanTech™ StanSolv™ A-10CR Nitrile Gloves
Z-pattern grip nitrile gloves are used for semiconductor wet processes using solvent-based strippers, etchants, and cleaners. Also used for handling cleanroom and clean process acids, caustics and solvents in ISO 4/Class 100 environment.
| Length (Metric) | 33 cm |
|---|---|
| Color | Green |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 13 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
MAPA™ StanSolv™ AK-22 381 Chemical Resistant Nitrile Gloves
Green, nitrile gloves feature a cotton-knit lining for added comfort and thermal insulation.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:3111A |
| Color | Green |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Automotive, mechanical industry, surface treatment, part degreasing, automotive assembly, chemical industry, handling drums of chemical product, chemical product blending, manipulating valves |
| Thickness (Metric) | 0.83 mm |
| Series | StanSolv™ AK-22 318 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III CE 0334 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKLOPT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Liner Material | Cotton Knit |
| Glove Cuff Style | Flared |
SHOWA™ 874 Series Chemical Resistant Butyl Gloves
Unsupported butyl chemical resistant gloves offer protection against highly corrosive acids, ketones, and esters.
| Length (Metric) | 35.5 cm |
|---|---|
| EN388 Standard | EN 388:0010X |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Butyl |
| For Use With (Application) | Manufacturing, chemical handling, nerve agents, military, homeland security, hazmat |
| Thickness (Metric) | 0.35 mm |
| EN ISO 374-1 | Type B |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III, CE 0299 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | BIK |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi WITH Virus Protection |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | EN 388 |
| Glove Cuff Style | Rolled |
SHOWA™ NSK24™ Blue Chemical Resistant Nitrile Coated Gloves
Watertight, knit-lined nitrile glove provides protection from a wide array of solvents, oils and acids.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Rough |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:2016 4112X |
| Color | Blue |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Suitable for use in oily greasy applications, refineries, sewer cleaning, deep sea fishing, wet cement handling, protection from hexavalent chromium, protection from fuels, painting, masonry and food handling applications |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | SHOWA™ NSK24 Blue |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKLOPT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199,ASTM D5526 |
| Liner Material | Cotton/Polyester |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Magid™ Aramid Fiber High Heat Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extra heavyweight, woven gloves are designed to protect hands in extreme temperatures ranging from 600°F to 800°F. Gloves include a sewn-in wool liner for additional thermal protection and comfort.
Sempermed™ SemperForce™ Black Nitrile Gloves
Black nitrile gloves feature textured fingertips to ensure secure gripping capabilities for demanding work environments.
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Black |
| Length (English) | 9 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | FDA,ESD tested and approved |
Sempermed™ SemperCare™ Synthetic Vinyl Gloves
Powder free, polyvinyl chloride (PVC) exam grade gloves are thermally activated to provide a contoured fit and reduce hand fatigue.
| Tensile Strength | 10 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Halyard Health Purple Nitrile™ Gloves
Offer the best barrier protection against bacteria, viruses, and a broad range of chemicals
| Tensile Strength | 21 |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Finger Style | Textured |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Purple |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
Sempermed™ SemperCare™ Premium Latex Gloves
Powder free, co-polymer latex exam glove features enhanced elasticity, tactile sensitivity and sensation.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | SemperCare™ |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
CTI NPXO Series Orange Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Orange, powder free nitrile gloves feature textured finger tips with a soft feel.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Orange |
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | NPX |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578-95 Standards, MIL STD-105E, 21 CFR 177-2600 |