Electrical Safety Gloves
- (133)
- (18)
- (2)
- (12)
- (2)
- (5)
- (17)
- (35)
- (78)
- (10)
- (57)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (60)
- (15)
- (88)
- (2)
- (2)
- (1)
- (139)
- (18)
- (23)
- (40)
- (4)
- (65)
- (3)
- (60)
- (42)
- (16)
- (57)
- (2)
- (63)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (15)
- (14)
- (136)
- (48)
- (46)
- (47)
- (266)
Filtered Search Results
Honeywell Salisbury™ Class 2 High-Voltage Lineman's Gloves - 14 in.
Gloves are constructed of natural rubber for dielectric protection, and meet or exceed all requirements of ANSI/ASTM D120. Class 2 insulating gloves will protect workers from up to 17,000 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | E214 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | IEC 60903 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Lineman's Gloves |
| Voltage | 17,000 V |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Natural Rubber |
| Certifications/Compliance | ANSI/ASTM D120, Class 2, Type I |
| For Use With (Application) | Electrical Utility Work, Shock Protection |
| Glove Cuff Style | Straight |
Honeywell Salisbury™ Class 0 Low-Voltage Red Lineman's Gloves - 14 in.
Gloves are constructed of natural rubber for dielectric protection, and meet or exceed all requirements of ANSI/ASTM D120. Class 0 insulating gloves will protect workers from up to 1000 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ Class 0 Blue Salcor™ Synthetic Rubber Lineman Gloves Kit
Kit includes a pair of type II Salcor™ synthetic rubber electrical insulating gloves, a pair of compatible leather glove protectors, and a storage bag. Class 0 insulating gloves will protect workers from up to 1000 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Salcor™ Synthetic Rubber Electrical Insulating Gloves, Leather Glove Protectors, and Storage Bag |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | IEC 60903 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Electrical Insulating Gloves Kit |
| Voltage | 1000 V |
| Color | Blue |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Salcor Synthetic Rubber |
| Certifications/Compliance | ANSI/ASTM D120, Class 0, Type II,ASTM F696 |
| For Use With (Application) | Electrical Utility Work |
| Glove Cuff Style | Rolled |
Honeywell Salisbury™ Class 00 Blue Salcor™ Synthetic Rubber Lineman Gloves Kit
Kit includes a pair of type II Salcor™ synthetic rubber electrical insulating gloves, a pair of compatible leather glove protectors, and a storage bag. Class 00 insulating gloves will protect workers from up to 500 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Product Type | Electrical Insulating Gloves Kit |
| Voltage | 500 V |
| Color | Blue |
| Material | Salcor Synthetic Rubber |
| Certifications/Compliance | ANSI/ASTM D120, Class 00, Type II,ASTM F696 |
| Glove Cuff Style | Rolled |
Honeywell Salisbury™ Class 1 High-Voltage Black/Red Lineman's Gloves - 14 in.
Gloves are constructed of natural rubber for dielectric protection, and meet or exceed all requirements of ANSI/ASTM D120. Class 1 insulating gloves will protect workers from up to 7500 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ Class 1 High-Voltage Black Lineman's Gloves - 14 in.
Gloves are constructed of natural rubber for dielectric protection, and meet or exceed all requirements of ANSI/ASTM D120. Class 1 insulating gloves will protect workers from up to 7500 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | E114B |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Lineman's Gloves |
| Voltage | 7500 V |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Natural Rubber |
| Certifications/Compliance | ANSI/ASTM D120, Class 1, Type I |
| For Use With (Application) | Electrical Utility Work, Shock Protection |
| Glove Cuff Style | Straight |
ORS NASCO TILL MAN TIG GLOVE XLG
NC1275016 TILL MAN TIG GLOVE XLG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More