Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (225)
- (223)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (882)
Filtered Search Results
Halyard Health Lavender Nitrile™ Gloves
Thinner, lighter, and more economical than standard nitrile gloves, retaining protective properties
| Tensile Strength | 24 |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Finger Style | Textured |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Lavender |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Sempermed™ SemperCare™ Premium Latex Gloves
Powder free, co-polymer latex exam glove features enhanced elasticity, tactile sensitivity and sensation.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | SemperCare™ |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
CTI FFNT Series Accelerator Free Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nitrile gloves feature FingerFlex Technology to help reduce hand fatigue while maintaining strength, stretch and a comfortable fit.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | FFNT |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578-05, MIL STD-105E, 21 CFR 177.2600 |
Sempermed™ StarMed™ Ultra Nitrile Gloves
Powder free examination grade nitrile features new Smart Dispense Technology, Single Glove Delivery™ packaging method which dispenses a single glove each time. Ideal for healthcare and laboratory environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Series | StarMed™ Ultra Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Meets FDA 21 CFR Part 177, Meets USP 800 requirements for PPE compliance for chemotherapy |
| AQL | 1.5 |
Sempermed™ SemperCare™ Stretch Vinyl Gloves
Designed as a latex alternative for those at risk of becoming sensitive to natural rubber latex. Cream color and new resin are an upgrade from regular vinyl gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
Halyard Health Sterling SG™ White Nitrile Exam Glove
Latex-free exam gloves with the protection, comfort, and sensitivity of a latex glove.
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
CTI NPXO Series Orange Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Orange, powder free nitrile gloves feature textured finger tips with a soft feel.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Orange |
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | NPX |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578-95 Standards, MIL STD-105E, 21 CFR 177-2600 |
Medicom™ AssureTouch™ Ultra Nitrile Medical Examination Gloves
Non-sterile, single-use, powder-free, latex-free gloves with textured fingertips, ambidextrous, preventing cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Color | Violet,Blue |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 2.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.06 mm |
Medicom™ SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. This glove provides the unrivaled strength and durability of nitrile without compromising sensitivity or comfort. Textured fingertips ensure a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell MICROFLEX™ E-Grip™ Max L92 Latex Gloves
Powder free, latex exam gloves with fully textured fingers for enhanced gripping power. Durable thickness for extra protection against punctures, rips and tears.
| Tensile Strength | 26 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.3 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | E-Grip™ Max L92 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578, FDA21 CFR 177-2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Hourglass International™ Nusa200 Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Experience uncompromising protection and comfort with the Hourglass Nusa200 glove, featuring powder-free nitrile, chemo and fentanyl tested, reliable barrier performance, trusted fit
| Tensile Strength | > 20 mPa (after aging) |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.114 mm |
| Thickness (Metric) | 0.114 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319 |
| AQL | 2.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.101 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. This nitrile glove offers optimal puncture and tear resistance without compromising dexterity or tactility. Textured fingertips ensure a secure grip, even when wet. Chemo tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell MICRO-TOUCH™ NITRAFREE™ Blue
MICRO-TOUCH™ NITRAFREE™ - Nitrile, examination glove with reliable protection
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | MICRO-TOUCH NITRAFREE™ Blue |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Ideal for procedures that require a high level of precision and tactile sensitivity. DermaSense technology helps reduce the risk of skin reactions. Textured fingertips ensure a secure grip. Chemo-tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | Yes |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides the protection and strength of nitrile without the chemical accelerators commonly found in nitrile gloves. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo-tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | Yes |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Indigo |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |