Frocks and Smocks
Frocks and smocks are available in disposable or reuseable styles. They are made from materials designed to provide protection as well as ease of movement such as polyester, polypropylene, microporous, or composite fabrics. Controlled environment specific frocks and smocks are made from materials that are low-linting and static dissipative. Frocks and smocks have zipper, snap, or tie closures and may feature pockets for storing smaller tools or personal items.
Frocks are longer garments that cover the body from the shoulders to the knees or ankles. They have a fitted or cinched waistline that flares out to a fuller skirt. Smocks are shorter and cover the upper body from the shoulders to the waist or hip area. They have a straight silhouette and are typically worn as overgarments.
Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
International Enviroguard™ GammaGuard CE™ Sterile Cleanroom Frocks
Clean processed frocks protect against various liquids and particulates. Individually packaged and sterilized to prevent workplace contamination and cross-contamination of products or materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Material | GammaGuard CE™ |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Tunnelized Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 2.1 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI-ISEA 101-1996 R2008 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Bound |
| Weight (Metric) | 0.06 kg |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Zipper Front Cleanroom Frocks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Frock provides an inherent barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash. Bulk packaged in double transparent poly liners.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Packaging Type | Bulk Packaged |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Bound |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ IsoClean™ Cleanroom Front Snap Frocks, Bound Neck
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek™ IsoClean™ provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash. Clean processed versions available.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set-in Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Bound |
| Sterility | Non-sterile |
New Pig CleanMax™ Cleanroom Sterile Frock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Help protect yourself in cleanrooms from fluids, as well as certain pathogens and viruses, by wearing this sterile frock with bound seams
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Front Snap Cleanroom Frocks, High Mandarin Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleanroom frocks feature a high mandarin collar with snap for a secure fit and provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set-in Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | High Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
Transforming Technologies ESD Cleanroom Frock, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TX4000 Series ESD Cleanroom Frock protects the controlled environment from the number one source of contamination and static found in cleanrooms – people.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Woven Polyester |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Anti-static Cleanroom |
| Sterility | Non-sterile |
| Seam Type | Pre-serged, Felled |
| Cuff Style | ESD Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ANSI/ESD S20.20 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Military |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Serged Seam Cleanroom Frocks
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in sterile or non-sterile versions, Tyvek™ cleanroom frocks provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash in ISO 5 (Class 100) and above environments.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | High Mandarin |
Transforming Technologies ESD Cleanroom Frock, Navy Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TX4000 Series ESD Cleanroom Frock protects the controlled environment from the number one source of contamination and static found in cleanrooms – people.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Woven Polyester |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Color | Navy |
| Length (English) | 41 in |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Anti-static Cleanroom |
| Sterility | Non-sterile |
| Seam Type | Pre-serged, Felled |
| Cuff Style | ESD Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Latex Free | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Military |
New Pig Tyvek™ IsoClean™ Cleanroom Frock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Frock provides an excellent barrier to particles, microorganisms and non-hazardous light liquid splash in ISO Class 5-8 cleanrooms
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Cleanroom Frock |
| Cleanroom Class | Class 100-100,000 (ISO 5-8) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Protection against Particles, Microorganisms |
| Closure Type | Zipper |
| Sterility | Non-sterile |
CritiCore Protective Wear IC03 Non-Linting Cleanroom Frock
This IC03 Non-Linting Cleanroom Frock is designed to restrict particulates in controlled environments, and provides excellent ESD properties. This fabric has been engineered with a filament polyester rated for ISO class 5 cleanrooms and above.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Seam Type | Stitched |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Cleanroom Frock |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Zipper |
| Sterility | Non-sterile |
International Enviroguard™ MicroGuard CE™ Cleanroom Frocks
Cleanroom frocks utilize state-of-the-art lamination technology to combine a soft non-woven fabric with a microporous film.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Weight (English) | 2.1 oz. |
| Material | Microporous Fabric |
| Certifications/Compliance | CE |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Bound Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.05 kg |
CritiCore Protective Wear Zipper Front Reusable Cleanroom Frock
Reusable frocks with coil zipper enclosure are suitable for a variety of cleanroom applications including pharmaceutical, biotechnology, and medical device manufacturing.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Laser-cut, pre-serged seams, silicon-free |
| Seam Type | Pre-serged |
| Length (Metric) | 55.88 cm |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, Electronics Assembly, Critical Environments |
| Closure Type | Zipper with Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
Tians epic™ Basic Protection Cleanroom Frocks
Low-lint frock features knit wrists and collar for use in controlled environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
Tians epic™ High Performance Static Dissipative Cleanroom Frocks
Lint-free film coated frock for use in critical, ESD, and low particulate clean environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 43.1 cm |
| Packaging Type | Cleanroom Packed |
| Size (English) Chest | 11 in. |
| Color | White |
| Length (English) | 17 in. |
| Material | Polypropylene, Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Size (Metric) Chest | 27.9 cm |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Certifications/Compliance | Class 1 CPSC 1610, IEST-RP-CC003.3 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Mandarin |
Tians epic™ High Performance Static Dissipative Cleanroom Frocks, Knit Wrists and Collar
Lint-free film coated frock for use in critical, ESD, and low particulate clean environments.