pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
METTLER TOLEDO™ InLab™ Surface pH Electrodes
A pH electrode featuring a flat, rugged plastic membrane for measuring samples with flat surfaces.
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 50°C |
| pH Range | 1 to 11 |
| Membrane | LoT Glass |
| Junction | Ceramic |
Mettler Toledo™ Micro pH Electrode: LE422
Designed for measuring in small or narrow neck vessels or test tubes
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Combination pH Electrodes
Conduct routine, small volume or flat surface pH measurement with Thermo Scientific™ Orion™ economy series pH electrodes.
| Type | Combination pH Electrode |
|---|---|
| Description | Permanently gelled Ag/AgCl electrolyte |
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| Refillable | Non-refillable |
| Reference Electrolyte | Ag/AgCl |
| Material | Epoxy |
| Junction | Wick |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sure-Flow™ Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Attain stable, drift-free measurements of challenging samples using a sure-flow electrode with its unique free-flowing liquid-to-liquid junction.
| Includes | Detachable bulb guard, 2 x 60mL bottles of fill solution |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| Precision | 0.01 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Material | Epoxy Body |
| Junction | Sure-Flow |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
METTLER TOLEDO™ Micro pH Electrodes
pH electrodes designed for small sample volumes or for measuring in small containers.
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Response Time | <20 sec. |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Easy pH Electrodes
A durable, polysulfone pH electrode with an integral bulb protector and gel electrolyte to avoid the inconvenience of refilling in field. Temperature sensors sold separately.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 80°C |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | <20 sec. |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Material | Polysulfone |
| Storage Requirements | 3mol/L KCl |
| Probe | NTC 30 kilohm |
| For Use With (Application) | Low maintenance, field measurement and educational use |
| Type | Combination Electrode |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Membrane | U Glass |
| Filling Solution Type | Gel |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Thermo Scientific™ Orion™ Metallic Combination Electrodes
Attain stable and drift-free ORP measurements in a variety of sample type.
| For Use With (Equipment) | Orion Meters |
|---|
METTLER TOLEDO™ InLab™ Pure pH Electrodes
A glass pH electrode designed for ion-weak-samples such as ultrapure water and deionized water.
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 80°C |
| pH Range | 1 to 11 |
| Membrane | LoT Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Immovable Glass Sleeve |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| For Use With (Application) | Measuring samples at low temperatures or with low ion concentrations |
| Internal Reference | ARGENTHAL with Ag+ trap |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Hydrofluoric pH Electrode
A pH electrode featuring a glass body that is resistant to hydrofluoric acid.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Thin Stem Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Measure solutions in small or narrow containers in challenging environments with rugged epoxy bodied semi-micro pH electrodes.
| For Use With (Equipment) | AntiStatic Kits |
|---|---|
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 60°C |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Viscous pH Electrodes
A glass pH electrode with an integrated temperature sensor featuring the SteadyForce™ reference system, which is pressurized to prevent the junction from clogging.
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 40 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 266°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Length (English) | 1.57 in. |
| Membrane | HA Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Ceramic |
| Storage Requirements | 3 mol/L KCl |
| For Use With (Application) | Highly viscous, highly glutinous samples |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 130°C |
| Internal Reference | SteadyForce |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Power pH Electrodes
A glass pH electrode with an integrated temperature sensor featuring the SteadyForce™ reference system, which is pressurized to prevent the junction from clogging.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32°F to 266°F |
| pH Range | 0 to 12 |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Membrane | A41 Glass |
| Filling Solution Type | DPA Gel |
| Material | Glass |
| Junction | Ceramic |
| Storage Requirements | 3 mol/L KCl |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 130°C |
| Internal Reference | SteadyForce |
Oakton™ General-Purpose pH Probe, Refillable, Double junction, Glass, 3 ft Cable, BNC
Replacement Electrodes