Protein Method Blocking Buffers
Protein blocking agents and buffers for western blotting, ELISA, and other immunoassay detection methods; blocks membranes, plates, and other samples and decreases background signals and incubation time; various formulations and concentrations.
Quantity
- (1)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
Physical Form
- (77)
- (3)
- (2)
- (8)
Concentration
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (31)
- (2)
- (8)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
For Use With (Application)
- (4)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (30)
Product Line
- (10)
- (1)
- (5)
- (7)
- (10)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
397
results
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Buffer |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 1.0% in PBS (20X) |
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Buffer |
| Recommended Storage | Keep Refrigerated |
| Concentration | 0.5% in PBS (10X) |
TBS with Tween™ (TBST), 20X Solution, Molecular Biology Grade, Ultrapure
Used in Western blotting protocols
| Physical Form | Solution |
|---|---|
| Chemical Name or Material | TBS with Tween (TBST) |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 20X |
Thermo Scientific Chemicals BSA Blocking Buffer, 3% in PBS
BSA (bovine serum albumin) blocking buffer, 3% in PBS, is a blocking agent ideal for saturating excess protein-binding sites on membranes.
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Blocking Buffer |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Concentration | 3% in PBS |
Thermo Scientific Chemicals BSA Blocking Buffer, 5% in PBS, with 0.05% Tween-20
BSA (bovine serum albumin) blocking buffer, 3% in PBS, is a blocking agent ideal for saturating excess protein-binding sites on membranes.
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Blocking Buffer |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Blocking Buffer |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | TBS |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 20X |
Novus Biologicals™ OneStep Blocker Western Blocking Solution & Signal Enhancer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
provides blocking and primary and secondary antibody hybridization in one step and enhances the signal developed with HRP
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Blocking Buffer |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Choline Acetyltransferase Blocking Peptide
For Blocking AB143, AB144P Antibodies
| Physical Form | Liquid |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Blocking Buffer |
| Recommended Storage | -30°C to -10°C |
| Concentration | 3% in TBS |
BD OptEIA™ Assay Diluent
A buffered protein solution containing fetal bovine serum that is intended for use in BD OptEIA ELISA Sets
Novus Biologicals™ Carbo-Free Blocking Solution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More