Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
166
–
180
of
866
results
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Torula Yeast is a common flavoring additive in processed foods such as chips, seasoning blends and crackers, also used in pet foods, in beekeeping and as an attractant in traps designed to control olive flies |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
MP Biomedicals Chick Diet, Purified, Powder
Diet for chicks. High in amino acids acids. Ideal for research on chicks.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Flakes |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | In molecular biology, wheat germ extract is used to carry out in-vitro translation experiments, as the plant embryo contains all the macromolecular components necessary for translating mRNA into amino Acids, but contains relatively low levels of its own mRNA |
MP Biomedicals™ Choline Deficient Diet, Pellet
Used for the study characterisation of a stereotypical cellular and extracellular adult liver progenitor cell niche in rodents and diseased human liver.
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | 4°C |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.2286 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 9 in. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Briggs Chick Salt Mixture A
Salt mixture high in calcium phosphate, calcium chloride.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Rabbit Diet, Purified, Pellet
Purified rabbit diet. Diet contains vitamins and minerals to support health.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Mccollum & Davis Salt Mixture No. 185
Salt mixture containing calcium lactate and potassium phosphate.
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
MP Biomedicals Choline Deficient Diet, Powder
Choline deficient diet is used for the study characterization of a stereotypical cellular and extracellular adult liver progenitor cell niche in rodents and diseased human liver.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |