Microbalances
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (7)
- (20)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (18)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (50)
- (7)
- (1)
- (10)
Filtered Search Results
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Ultra MicroBalance
Excellence XPR Ultra Microbalances have a seven decimal place readability and outstanding repeatability to ensure highly accurate results with each use. Easily clean the removable automatic draft shield and weigh pan to eliminate contamination.
| Type | Ultra Micro Balance |
|---|---|
| Readability | 0.0001 mg |
METTLER TOLEDO™ XPR Excellence Micro-Analytical Comparators
XPR Excellence Micro-Analytical Comparators perform highly accurate mass determination with full traceability of weighing results. User guidance within the color touchscreen increases efficiency of daily weighing tasks.
| Type | Micro Analytical Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR MicroBalance
XPR Excellence Microbalances have a readability of six decimal places, temperature control and a compact design to maximize bench space. Simplify dosing and reduce spills with automatic draft shield doors.
| Diameter (Metric) Outer Pan | 27 mm |
|---|---|
| Stabilization Time | <8 sec. |
| Diameter (English) Outer Pan | 1.1 in. |
Sartorius Cubis™ II 116S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.002 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 111 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Essential Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Scales Galore AND WEIGHING BM-252 MICRO ANAL
NC3838399 AND WEIGHING BM-252 MICRO ANAL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Traceable™ SpatulaBalance™
Science Education
A science education product.
A science education product.
Unique Traceable™ SpatulaBalance™ scoops material and instantly weighs it.
OHAUS™ Explorer™ Semi-Micro Balances
Science Education
A science education product.
A science education product.
Balances built for accurate, sophisticated and professional weighing. Sleek OHAUS Explorer Semi-Micro Balances have been designed and constructed to provide a modern weighing experience as well as to bolster accuracy. High Speed Single Module weighing cell ensures that the results are accurate.
| Height (Metric) | 39.3 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100 to 240 VAC 50/60 Hz 0.6 A AC |
| Automation Interface | Standard connectivity: 1 USB host, 1 USB device, 1 |
| Stabilization Time | 0.1 mg: ≤3 sec., 0.01 mg: ≤8 sec. |
| Min. Sample Weight | Typical: 20mg, fine range (USP, u=0.10%, k=2); Opt |
| Humidity Range | 85% RH, non-condensing |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.1 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 80 mm |
| Type | Semi Micro Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Depth (Metric) | 35 cm |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | Product Safety: CAN/CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Weighing Modes | g, mg, kg, ct ,gn, oz, ozt, lb, dwt, N, mom, tical |
OHAUS™ Explorer™ Semi-Micro Balances
Designed and constructed to provide a modern weighing experience as well as to bolster accuracy. OHAUS Explorer Semi-Micro Balances are built for accurate, sophisticated and professional weighing. They use High Speed Single Module weighing cell to ensure that results are accurate.
| Height (Metric) | 39.3 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100 to 240 VAC 50/60 Hz 0.6 A AC |
| Automation Interface | Standard connectivity: 1 USB host, 1 USB device, 1 |
| Stabilization Time | 0.1 mg: ≤3 sec., 0.01 mg: ≤8 sec. |
| Min. Sample Weight | Typical: 20mg, fine range (USP, u=0.10%, k=2); Opt |
| Humidity Range | 85% RH, non-condensing |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.1 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 80 mm |
| Type | Semi Micro Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Depth (Metric) | 35 cm |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | Product Safety: CAN/CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Weighing Modes | g, mg, kg, ct ,gn, oz, ozt, lb, dwt, N, mom, tical |