Benchtop pH Meters
- (1)
- (4)
- (13)
- (19)
- (7)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (19)
- (1)
- (2)
- (7)
- (12)
- (17)
- (49)
- (1)
- (3)
- (16)
- (51)
- (15)
- (18)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (13)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (32)
- (5)
- (6)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (1)
- (36)
- (3)
- (10)
- (9)
- (10)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ PH111 pH/mV Bench Meter with Stand PROMO
Orion Lab Star PH111 pH bench meters measure pH or ORP with mV and temperature, feature a large backlit display for easy viewability, and offer small footprint to save bench space. The Orion Lab Star pH meter is ideal for simplified, budget-friendly lab testing and data recording.
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Household Cleaners
Dedicated Application Package for measurement of pH of Household Cleaners
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Carbonated Beverages
Dedicated Application Package for measurement of pH in Carbonated Beverages
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Soils
Dedicated Application Package for measurement of pH in Soils
Heidolph™ Radleys Lara™ pH Module
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ Orion Lab Star PH111 Bench pH Meters PROMO
Orion Lab Star PH111 benchtop pH meters measure pH or ORP with mV and temperature, feature a large backlit display for easy viewability, and offer small footprint to save bench space. The Orion Lab Star pH meter is ideal for simplified, budget-friendly lab testing and data recording.
| Memory | Non-volatile |
|---|---|
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | pH with mV and Temperature,ORP with mV and Temperature |
| Range (pH) | -2 to 18 |
| Data Management Details | Transfer single or all data points to printer or computer |
| Display Type | LCD |
| Resolution (mV) | 0.1 mV |
| Data Points | 500 with Date and Time Stamp |
| Certifications/Compliance | CE |
| Temperature Probe Calibration | 1 point temperature offset calibration |
| Inputs | BNC for pH or ORP, 8-pin MiniDIN for ATC |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C/±0.5°F |
| Weight (Metric) | 700 g |
| Accuracy (mV) | ±0.2 or ±0.05%, whichever is greater |
| Warranty | 3 Years |
| AC Adapter | Universal 100/240 V 50/60 Hz power supply with twist-and-lock meter connection and interchangeable wall plugs for US/Japan, Euro, UK/Singapore, Australia/New Zealand and China outlets |
| Log Function Type | Automatic with Auto-Read and Timed Read Modes, Manual with Continuous Read Mode |
| Calibration | pH, ORP, Temperature |
| Calibration Points | 1 (ORP) |
| Alarm Output | Calibration reminder alarm |
| Type | pH Meter Kit |
| Dimensions (L x W x H) | 198.3 x 155.2 x 61.7 mm (7.81 x 6.11 x 2.43 in.) |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature Selection | Manual or automatic with ATC temperature probe |
| Outputs | Computer or printer (STARA-106) |
| Backlight Option | Yes |
| Temperature Range (English) | 23.0°F to 221.0°F |
| Calibration Points (pH) | 1 to 5 points |
| Weight (English) | 1.54 lb. |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C, 0.1°F |
| Temperature Range (Metric) | -5.0°C to +105.0°C |
| Range (mV) | ±2000.0 |
| Range (ORP) | ±2000.0 mV with ±250 mV offset |
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Soaps and Detergents
Dedicated Application Package for measurement of pH of Soaps and Detergents
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Hand Creams
Dedicated Application Package for measurement of pH of Hand Creams
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Milk
Dedicated Application Package for measurement of pH of Milk
| Calibration Points | 3 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Display Type | LCD, Large with Simultaneous pH/mV and Temperature |
| For Use With (Application) | Sample and Buffer Preparation - R&D environments |
| Calibration Points | 5 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Display Type | LCD |
| Memory | Data Memory 500 and output |
| Model | pHBasic+ |
| Outputs | USB |
| For Use With (Application) | Sample and Buffer Preparation - Regulated R&D and QC environments |
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Drinking Water
Dedicated Application Package for measurement of pH of Drinking Water
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Processed Meats
Dedicated Application Package for measurement of pH of Processed Meats
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Cheese
Dedicated Application Package for measurement of pH of Cheese
Thermo Scientific™ Orion™ 3-Star Benchtop Application Kit: pH of Hair Care Products
Dedicated Application Package for measurement of pH of Hair Care Products