Syringeless and Syringe Filters
- (2)
- (16)
- (2)
- (34)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (81)
- (38)
- (1)
- (1)
- (11)
- (18)
- (17)
- (1)
- (2)
- (8)
- (12)
- (11)
- (24)
- (100)
- (7)
- (9)
- (41)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
MilliporeSigma™ Millex™ Sterile Syringe Filters: Durapore™ PVFD Membrane
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Quantity | 50/Pk. |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter, Medical |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Durapore™ PVDF Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Nonsterile Syringe Filters with PE Housing - PVDF Membrane - 4mm Diameter
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Syringe Filter |
| Diameter (Metric) | 4.0 mm |
| Housing Material | HDPE |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Diameter (Metric) Filter | 4.0 mm |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Hydrophilic PES |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Volume (Metric) | <10 mL |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
MilliporeSigma™ Millex™ LG Syringe Filter with Hydrophilic LCR PTFE Membrane
Designed for sample preparation and low protein binding fine particle removal from solvents, aqueous and organic solutions. Millex™ LG Syringe Filters with Hydrophilic LCR PTFE Membranes are for non-sterile filtration.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Pressure Rating | 6.9 (100)bar(psi) |
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | This 25 mm syringe filter with a hydrophilic PTFE membrane, for non-sterile filtration, has a 0.2 μm pore size used in low protein binding fine particle removal from aqueous & organic solutions. |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Type | Millex-LG |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-GN Nylon Syringe Filter, 0.20 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | PP |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-GV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Millex™-HV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.45 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0 μm pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Millex™-SV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 5.0 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filters, Hydrophilic PTFE, 0.45 μm
Millex™ Hydrophilic PTFE Syringe Filters for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, 0.45 μm
Millex™ Hydrophobic Fluoropore™ PTFE Syringe Filter for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Material | PTFE |
| Filter Type | Air Syringe Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophobic |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |