Syringeless and Syringe Filters
- (124)
- (49)
- (2)
- (44)
- (37)
- (72)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (171)
- (4)
- (15)
- (21)
- (21)
- (3)
- (10)
- (8)
- (30)
- (22)
- (20)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (2)
- (9)
- (57)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millex™ Sterile Syringe Filters: Durapore™ PVFD Membrane
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Quantity | 50/Pk. |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter, Medical |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-HV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.45 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0 μm pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Durapore™ (PVDF), 0.45 μm
Remove particulates, reduce signal-to-noise ratios and maintain flat baselines. Millex™ Nonsterile 33 mm Syringe Filters are constructed of polyethylene housing with Durapore™ membranes for preparing samples for analysis. Available in two pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Filter Code | HV |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | <100 mL |
| Color Code | Yellow |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
| Product Line | Millex |
MilliporeSigma™ Millex™-GV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.22 μm
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | PVDF |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Ultra-low protein binding; Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Medical Millex™-HP Syringe Filter Unit, 0.45 μm
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Hydrophilic PES |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Volume (Metric) | <10 mL |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions;Low Protein Binding |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-FG Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 0.2 μm
Features a hydrophobic Fluoropore™ (PTFE) membrane. Millex™-FG Syringe Filter, 0.20μm, Hydrophobic PTFE provides broad chemical compatibility and is ideal for filtering samples in organic solvents or to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
MilliporeSigma™ Millex™-FH Vent Filter, Hydrophobic PTFE, 0.45 μm
Protect vacuum sources and tank/bioreactor venting from contamination and moisture damage. Millex™ Filters: Inlet and Outlet for Latex Tubing are constructed of sturdy polypropylene with hydrophobic PTFE membranes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Type | Vent Filter |
| For Use With (Equipment) | Tubing |
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Inlet Style | Stepped hose barb with Female Luer Slip |
| Diameter (Metric) Filter | 5 cm |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Millex™-HA Sterile Syringe Filter Unit, MCE, 0.45 μm
Designed for sterilizing and clarifying sterile solutions. Millex™ Sterile Syringe Filters: MCE Membrane are ready-to-use, syringe-driven units that have never been touched by human hands during filter assembly. Feature 0.22, 0.45 and 0.80 μm pore sizes.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Material (Membrane) | MCE |
| Color | Blue |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Clarification of water, buffers or aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Glass Fiber, 25mm dia.
25 mm diameter, Millex-AP glass fiber membrane, hydrophilic.
MilliporeSigma™ Millex™-GS Sterile Syringe Filter Unit, MCE, 0.22 μm (Research Use Only)
Designed for sterilizing and clarifying sterile solutions. Millex™ Sterile Syringe Filters: MCE Membrane are ready-to-use, syringe-driven units that have never been touched by human hands during filter assembly. Feature 0.22, 0.45 and 0.80 μm pore sizes.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Material (Membrane) | MCE |
| Color | Blue |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Clarification of water, buffers or aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-GS Sterile Syringe Filter Unit, MCE, 0.22 μm
Designed for sterilizing and clarifying sterile solutions. Millex™ Sterile Syringe Filters: MCE Membrane are ready-to-use, syringe-driven units that have never been touched by human hands during filter assembly. Feature 0.22, 0.45 and 0.80μm pore sizes; medical-grade filters available.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Mixed Cellulose Esters (MCE) |
| Material (Membrane) | MCE |
| Color | Blue |
| Pressure Rating | 145 psi |
| Sterility | Sterile |
| Type | Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-HV Sterile Syringe Filter Unit, PVDF, 0.45 μm
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions are available in 0.1, 0.22, 0.45 and 5.0μm pore sizes
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Color | Yellow |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Nylon, HPF, 0.45 μm
Millex™ Nylon Syringe Filter for removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Housing Material | HDPE |
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Sample Volume | 10 to 100 mL |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Type | Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Diameter (Metric) Filter | 25 mm |
| Filter Type | Air Syringe Filter |
| Prefilter | Graduated Glass Fiber Prefilter |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 250 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter, PES, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use syringe-driven units, designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color Code | Clear |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| For Use With (Application) | Low protein binding; sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |