Microplate Washers and Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (86)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (45)
- (46)
- (40)
- (26)
- (15)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (40)
- (41)
- (1)
- (1)
- (23)
- (4)
- (18)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (2)
- (2)
- (15)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accuWash™ and accuWash Versa Microplate Washers
Ease of use, convenience and versatility for washing microplates in ELISA applications
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer, IVD PROMO
The BioTek 50 TS washer offers excellent microplate washing performance. For In Vitro Diagnostic Use.
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer PROMO
Offers excellent microplate washing performance. For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures.
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
|---|---|
| Connections | USB (1) |
| Fluid Delivery Type | One Positive Displacement Syringe Drive |
| Automation Interface | 4.3 in. Color LCD Touch Screen Display |
| Flow Rate | 150 to 1000 μL/well/sec. (Manifold Dependent) |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (2 to 4 L) |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 30 min. |
| Weight (English) | 22 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS Compliant. |
| Display | 4.3 in. LCD Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 9.8 kg |
| Plate Type | 24-, 96-, 384-well Plates (96- and 384-well: Standard and Low Profile Plates, Solid and Filter Bottom (Option), 24-well Plates with 4-well Manifold) |
Agilent BioTek 405LS Microplate Washer, IVD
The BioTek 405 LS washer has a well earned reputation as an economical plate washer that offers excellent performance and reliability. For In Vitro Diagnostic Use.
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17 in. |
| Width (English) | 14 in. |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Flow Rate | High to Low Flow; Optimized rates for cell assays |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (4 or 10 L) |
| Washing Speed | 96-wells: 300 μL/well, 3 cycles: <30 s; 384-wells: 100 μL/well, 3 cycles: <80 s; 384-wells: 400 μL/well, 1 cycle: <20 s |
| Dispense Volume | 25 to 3000 μL/well |
| Precision | <3% CV: 300 μL/well (96-well washing); <4% CV: 80 μL/well (384-well washing) |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Humidity | 10 to 85%, noncondensing |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Increments | 1 μL |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | With internal buffer switching - 36 lb.; Without - 30 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Height (English) | 10 in. |
| Weight (Metric) | With internal buffer switching - 16.5 kg; Without - 13.5 kg |
| Plate Type | 96- and 384-well, Low Profile and Standard, Solid and Filter Bottom (Pore Sizes 0.45 to 1.2 μm) Plates |
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer PROMO
The BioTek 50 TS washer offers excellent microplate washing performance. For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures.
Agilent BioTek 50 TS Microplate Washer, IVD PROMO
Offers excellent microplate washing performance. For In Vitro Diagnostic Use.
| Wash Volume | 25 to 3000 μL/well |
|---|---|
| Connections | USB (1) |
| Fluid Delivery Type | One Positive Displacement Syringe Drive |
| Automation Interface | 4.3 in. Color LCD Touch Screen Display |
| Flow Rate | 150 to 1000 μL/well/sec. (Manifold Dependent) |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (2 to 4 L) |
| Wash Cycles | 1 to 10 |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 30 min. |
| Weight (English) | 22 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS Compliant. |
| Display | 4.3 in. LCD Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 9.8 kg |
| Plate Type | 24-, 96-, 384-well Plates (96- and 384-well: Standard and Low Profile Plates, Solid and Filter Bottom (Option), 24-well Plates with 4-well Manifold) |
Agilent BioTek 192 Tube Wash Manifold for 384-well Microplates
192 Tube Wash Manifold for use with the 406 FX Washer Dispenser.
Agilent BioTek Peristaltic Pump 1536-well Dispenser Cassette with Plastic Tips
Peristaltic Pump 1536-well Dispenser Cassette with Plastic Tips for use with the EL406, 406 FX, MultiFlo and MultiFlo FX.
Hettich Centrifuges ULTRA CW II CELL WASHER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3786183 ULTRA CW II CELL WASHER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO SCI LSG 3P 12-WAY WASH HEAD
50950652 12-WAY WASH HEAD
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences Rapid Print Washer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Water from 21 powerful jets runs constantly to separate and wash both sides of prints quickly and completely. Agitating water engages and dilutes the hypo, carrying it through the washer and out the opposite side quickly. The Rapid Print Washer accommodates 10 to 12 full-sized prints in one loading; all size films up to 11x14" (28x35.5cm). Internal measures: 13"x15 1/2".
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Advanced ImmunoChemical, Inc. VC750 SYS SHIPPING BOX & FOAM
VC750 system shipping box and foam
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More