Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chair - Medium Bench Height with Seat Tilt, Chrome Foot Ring, and Stationary Glides in Grade B Vinyl
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chairs are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, clean room components, foot ring, and stationary glides. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl is easily cleaned making it ideal for clean room environments.
| Footrest Size (English) | 20 in. |
|---|---|
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Foot Type | Black-non-marring bell glides (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Vinyl |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Cleanroom Seating (Class 100) |
| With Casters | No |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Class 10 Polyurethane Clean Room Chair - High Bench Height with Chrome Foot Ring and Casters
Fisherbrand™ Polyurethane Clean Room Chairs are height adjustable for 42 in. work surfaces & feature ergonomic adjustments, chrome foot ring, & self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, & puncture resistant & easily cleaned making it ideal for clean room environments.
Fisherbrand™ Class 10 Erie Polyurethane Clean Room Chair - Desk Height with Casters in Polyurethane
Fisherbrand™ Class 10 Erie Clean Room Chairs are height adjustable for 31 in. work surfaces and feature clean room components and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned making it ideal for clean room room environments.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 16.5 to 21.75 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Cleanroom Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 31 lb. |
| Certifications/Compliance | Class 10/ISO Class 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chair - Desk Height with Medium Back
Fisherbrand™ Class 100 Vinyl Clean Room Chairs with Medium Back are height adjustable for 31 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, clean room components, arms and self-braking casters. Grade A vinyl, in a variety of colors, offer additional antibacterial properties and a high-end look and feel.
| With Tilt | No |
|---|---|
| Footrest | No |
| Seating Height | Desk Height |
| Foot Type | Chrome-hooded dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Material | Vinyl |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Cleanroom Seating (Class 100) |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Weight (English) | 42 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Desk Height |
| Arm Style | 6-way adjustable arm rests fit all possible ergonomic seating configurations. Adjustable arm rests move up and down-in and out-and twist toward or away from the user. |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 68.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 27 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 42 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 42 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Ray Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Casters
Adjustable chrome polyurethane ESD ray stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Stationary Glides
Adjustable polyurethane serpent stool with stationary glides.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 19 to 26.25 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool with Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable ray sit-stand stool with chrome foot ring and stationary glides.
| Width (English) | 16.5 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| With Armrest | No |
| Includes | 18 in. Diameter Round Tube Chrome Foot Ring with Knob Lock |
| With Lumbar Support | No |
| With Casters | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Seating Height | 19 to 26.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.5 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | No |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Serpent Sit-Stand Stool Chrome Medium Bench Height with ESD Casters
Adjustable chrome ESD serpent stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Black Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair High Bench Height with Medium Back, Foot Ring, Adjustable Arms, and ESD Casters
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back and chrome foot ring.
Fisherbrand™ Desk Height EKO Vinyl Chair without Seat Tilt
Adjustable desk height EKO vinyl chair without seat tilt and non-brake casters.
| Product Type | Laboratory Seat |
|---|
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Ray Stool Chrome with Chrome Casters
Adjustable chrome polyurethane ray stool with chrome casters.
| Frame Type | Chrome Cast Aluminum |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 16.5 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Seating Height | 20 to 27.5 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20 to 27.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Cast Aluminum |
| Weight (English) | 26 lb. |
| Wheel Type | Chrome Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Chrome |
| Holds | 300 lb. |