Desks and Tables
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swicel Casters comes with swivel casters. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.5 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters comes with extra heavy duty vibration isolation locking, swivel casters that have a ratchet style leveling function. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | No |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | No |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Vibration Isolation Casters |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Safety Glasses Holder
This Safety Glasses Holder is made of 304 stainless steel. Resists damage from cleaners and other common lab chemicals.
Fisherbrand™ Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Height (Metric) | 78.7 to 96.5 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Adjustable Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Stainless Steel Adjustable Insert, Nylon Leveling Glides |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |