Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standing height steel cabinets are durable and constructed with SEFA 8 metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | None |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Cleanroom LisStat™ ESD Static Control Top, Square Cut Edge, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 31.32 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Cleanroom Laminate Top, Square Cut Edge, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 31.32 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - 1 in. Thick Stainless Steel Top, Square Cut Edge, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| No. of Doors | None |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 31.32 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, 2 Framed Glass Doors
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Acid Storage Standing Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Acid Storage Standing Height Steel Cabinets are used to store acids and are lined with a chemically resistant polyethylene liner.
| Includes | Polyethylene lining, Vent kit and one half-depth shelf |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Acid Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height Acid Storage Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Steel Mobile Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Steel Mobile cabinets on locking swivel casters are ideal for under a table or workstation lab environment.
| Height (Metric) | 81.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Mobile Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Mobile |
| Height (English) | 32.125 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height Sink Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinets are to be hung on a wall typically above a run of base cabinets.
| Includes | Two adjustable shelves |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.8 cm |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| Product Type | Wall-mounted Cabinet |
| Depth (Metric) | 34.6 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 30.625 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Drawers and Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Drawers and Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Warranty | None |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Base Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Base Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Solid Door Polypropylene Wall Cabinet
Fisherbrand™ Polypropylene Wall Cabinets are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 13 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Door Type | Solid Door |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 30 in. |