Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 68.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 27 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 30 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 30 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 21 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 21 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 53.3 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 59.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Suspended |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 23.375 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Corner/Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Painted Steel Vacuum Pump Cart
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum Pump Carts are standing height, 35.1 in. tall, and include sound deadening material.
Fisherbrand™ Sitting Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sitting height steel cabinets are durable and constructed with SEFA 8 metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Cutout for service access |
|---|---|
| Height (Metric) | 70 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | None |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | 3 |
| Material | Steel |
| No. of Doors | None |
| Cabinet Type | Sitting Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 27.6 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Material | Phenolic |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |