PCR Supplies
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ dNTP Mix (2 mM each)
Thermo Scientific dNTP Mix (2 mM) contains premixed aqueous solutions of dATP, dCTP, dGTP and dTTP, each at a final concentration of 2 mM.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | >99% |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 2 mM |
| For Use With (Application) | Standard PCR,High-fidelity PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Phire Hot Start II DNA Polymerase
Thermo Scientific Phire Hot Start II DNA Polymerase is an enhanced PCR enzyme for routine and high throughput PCR applications. It is significantly faster, extremely robust, and also capable of amplifying long DNA fragments with high yields.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Starting Material | DNA |
| For Use With (Application) | Cloning,Hot-start PCR |
Thermo Scientific™ Phusion™ Hot Start II DNA Polymerases (2 U/μL)
Thermo Scientific Phusion High-Fidelity DNA polymerases set a gold standard for high performance PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 52X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Standalone |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2 U/μL |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Invitrogen™ Poly(A) Tailing Kit
For the polyadenylation of in vitro transcribed RNA to enhance translation initiation efficiency.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Phusion U Multiplex PCR Master Mixes
Thermo Scientific Phusion U Multiplex PCR Master Mix is a ready-to-use, 2X end-point PCR master mix designed for simultaneous amplification of multiple targets in a single tube.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion U Hot Start DNA Polymerase |
| Fidelity (vs. Taq) | 25X |
| Size (Final Product) | 2.5 kb or less |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Multiplex PCR Master Mix |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
Applied Biosystems™ TrueMark™ Respiratory Panel 2.0 Amplification Control
The TrueMark Respiratory Panel 2.0 Amplification Control contains a linearized multi-target plasmid with target sequences for each respiratory tract microbiota assay on the TrueMark Respiratory Panel 2.0, OpenArray plate and TrueMark Respiratory Panel 2.0, TaqMan array card.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific RevertAid H Minus Reverse Transcriptase is a recombinant M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity, but lacks RNase H activity due to a point mutation in the RNase H domain.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL) |
| Reverse Transcriptase | RevertAid H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C to 45°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Maxima™ H Minus cDNA Synthesis Master Mix
Thermo Scientific Maxima H Minus cDNA Synthesis Master Mix, available with or without dsDNase, provides all cDNA synthesis reaction components in a convenient one-tube master mix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR),RT-PCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Premixed Components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ TaqPath™ qPCR Master Mix, CG
TaqPath qPCR Master Mix, CG, is a 2X formulation designed for gene expression and miRNA analysis. It contains thermostable Fast DNA polymerase, uracil-N-glycosylase (UNG), dNTPs with dUTP, ROX dye (passive reference), and optimized buffer components for maximum robustness and reproducibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C in the dark. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| InhibitorToleranceSimple | High |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Microbial Detection,DNA Quantification,Presence/Absence,miRNA analysis |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | Duplex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 48 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Fast DNA Polymerase |
| Sensitivity | Down to 10 copies |
| Format | Bottle |
| Product Type | qPCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | QuantStudio Dx, 7500 Fast Dx |
| Sample Type | cDNA, DNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqPath |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Environmental Master Mix 2.0
Accurate, real-time PCR-based pathogen detection in the presence of high levels of inhibitors.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
|---|---|
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Genotyping,Pathogen Detection,Virus Detection |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Format | Bottle |
| Product Type | qPCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT Fast System, 7900HT System, StepOne™, Standard Mode |
| Sample Type | Environmental Sample, Food |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqMan |
Applied Biosystems™ TaqMan™ RNase P Detection Reagents Kit
TaqMan™ RNase P Detection Reagents Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqMan™ RNase P Control Reagents Kit
TaqMan™ RNase P Control Reagents Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ dCTP (100 mM)
Invitrogen dCTP is prepared to a final concentration of 100 mM in highly purified water. 100 mM dCTP is suitable for use in polymerase chain reaction (PCR), sequencing, fill-in reactions, nick translation, cDNA synthesis, and TdT-tailing reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ DreamTaq™ Hot Start DNA Polymerase
Thermo Scientific DreamTaq Hot Start DNA Polymerase is an enhanced hot start Taq DNA polymerase that enables higher PCR specificity, sensitivity, and yields compared to conventional hot start Taq DNA polymerases.
| Polymerase | DreamTaq DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Reaction Format | Separate Components |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Fast Virus 1-Step Master Mix for qPCR
TaqMan Fast Virus 1-Step Master Mix is designed for fast, highly sensitive real-time RT-PCR, even in the presence of challenging PCR inhibitors.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Form | Liquid |
| InhibitorToleranceSimple | High |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,Gene Expression,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 3-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Thermostability | Not Applicable |
| Polymerase | AmpliTaq Fast DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | 1-Step Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT System, QuantStudio 12k Flex, QuantStudio 3, QuantStudio 5, QuantStudio 6 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 7 Flex, StepOne, StepOnePlus, ViiA 7 System |
| Sample Type | Total RNA, Viral DNA, Viral RNA, mRNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Product Line | TaqMan |