PCR Supplies
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ AgPath-ID™ One-Step RT-PCR Reagents
AgPath-ID™ One-Step RT-PCR Reagents are designed for sensitive, robust amplification of RNA targets using a rapid single-tube TaqMan™ real-time reverse transcription PCR (RT-PCR) strategy.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 25 X |
| Description | Works on all AB platforms, but is optimized for the 7500. |
| Reverse Transcriptase | ArrayScript™ |
| Concentration | 25X |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | One-Step RT-PCR Reagent |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 System, 7500 Fast System, 7900HT System, StepOne™, StepOnePlus™, ViiA™ 7 System, QuantStudio™ 3, QuantStudio™ 5, QuantStudio™ 6 Flex, QuantStudio™ 7 Flex, QuantStudio 6 Pro, QuantStudio 7 Pro, QuantStudio™ 12k Flex, QuantStudio™ Absolute Q Digital PCR System |
| Sample Type | RNA |
| Reaction Speed | Standard |
| Product Line | AgPath-ID, Ambion |
Applied Biosystems™ VetMAX™-Plus One-Step RT-PCR Kit
For use with VetMAX™ Reagents and VetMAX™ Controls.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ MeltDoctor™ HRM Positive Control Kit
Provides nucleic acid controls to demonstrate and troubleshoot High Resolution Melt (HRM) analysis
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ dNTP Mix (20 mM)
Thermo Scientific dNTP Mix (20 mM) contains purified deoxyribonucleotide triphosphates (dNTPs) that meet high quality standards that result in excellent performance for a variety of molecular biology applications.
Invitrogen™ GeneArt™ Genomic Cleavage Detection Kit
The GeneArt Genomic Cleavage Detection Kit provides a simple, reliable, and rapid method for the detection of locus-specific double-strand break formation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ TaqPath™ ProAmp™ Multiplex Master Mix
TaqPath ProAmp Multiplex Master Mix is for higher multiplexing (up to four targets) in high-throughput genotyping and copy number variation protocols requiring uncompromising reliability and accuracy, even in the presence of inhibitors commonly found in clinical samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C in the dark. |
| InhibitorToleranceSimple | Very High |
| For Use With (Application) | Genotyping,Pharmacogenomics |
| PCR Method | qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 4-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | 72 hr., Assembled Reaction |
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| Product Type | qPCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | Mustang Purple |
| For Use With (Equipment) | QuantStudio 3 or 5, QuantStudio 6/QuantStudio 7 Flex, QuantStudio 12K Flex, QuantStudio Dx, ViiA 7 Real-Time PCR System ViiA 7 Dx, 7500 Fast, StepOne or StepOnePlus |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | cDNA or gDNA only |
| Product Line | TaqPath |
Invitrogen™ M-MLV Reverse Transcriptase (200 U/μL)
M-MLV Reverse Transcriptase is a recombinant DNA polymerase that synthesizes a complementary DNA strand from single-stranded RNA, DNA, or an RNA:DNA hybrid.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Reverse Transcriptase | M-MLV |
| Size (Final Product) | Up to 7 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Reaction Speed | 50 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Concentration | 200 U/μL |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ dNTP Set (100 mM)
Invitrogen 100 mM dNTP Mix is a mixture of four nucleotides (dATP, dCTP, dGTP, dTTP) in purified water. Each nucleotide is at a concentration of 100 mM.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 100 mM |
| For Use With (Application) | Standard PCR,RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Fast Universal PCR Master Mix (2X), no AmpErase™ UNG
TaqMan™ Fast Universal PCR Master Mix contains all of the components, excluding the template and primers, for superior real-time qPCR.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| GC-Rich PCR Performance | High |
|---|---|
| Fidelity (vs. Taq) | 2 X |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Genotyping,miRNA analysis |
| PCR Method | qPCR |
| Detection Method | Primer-probe |
| Polymerase | AmpliTaq DNA Polymerase |
| Format | Tube |
| Product Type | Fast Universal PCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7500 Fast System, 7900HT Fast System, StepOne™, Fast Mode, StepOnePlus™, Fast Mode |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Fast |
| Product Line | AmpErase, TaqMan |
Thermo Scientific™ Phire Reaction Buffers
The reaction buffer for Thermo Scientific Phire Hot Start II DNA Polymerase is available in three formats: non-colored version with and without detergents or Green version containing a density reagent and two tracking dyes for direct loading of PCR products on gel.
| Quantity | 4 x 1.5 mL |
|---|---|
| Concentration | 5X |
Invitrogen™ SuperScript™ IV Reverse Transcriptase
SuperScript IV Reverse Transcriptase (RT) is a proprietary MMLV mutant with superior robustness and reliability in RT reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript IV |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 12.3 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 10 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Invitrogen™ SuperScript™ VILO™ Master Mix
SuperScript VILO Master Mix is a first-strand cDNA synthesis master mix for two-step RT-qPCR applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | SuperScript III |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 5X |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Detection Method | qPCR |
| Format | Master Mix |
| Size (Final Product) | Up to 10 kb |
| Reaction Format | Master Mix |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Gene Expression Master Mix
Precise and reliable real-time qPCR quantification over 9 logs of linear dynamic range with Applied Biosystems™ TaqMan™ Gene Expression Master Mix.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | UP (Ultra Pure) |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7500 System, 7900HT System, Applied Biosystems StepOnePlus™ Fast Real-Time PCR SystemStepOne™, Standard Mode, StepOnePlus™, Standard Mode |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | TaqMan |
| Detection Method | Primer-probe |
Applied Biosystems™ TaqMan™ Universal PCR Master Mix
TaqMan Universal PCR Master Mix is the ideal reagent solution when you need a master mix for multiple 5' nuclease DNA applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Polymerase | AmpliTaq Gold DNA Polymerase |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Product Type | Universal PCR Master Mix |
| Passive Reference Dye | ROX (Pre-mixed) |
| For Use With (Equipment) | 7000 System, 7300 System, 7500 System, 7700 System, 7900HT System,Applied Biosystems StepOnePlus™ Fast Real-Time PCR System, GeneAmp 9600, StepOne™, Standard Mode, StepOnePlus™, Standard Mode |
| Sample Type | DNA (Genomic), cDNA |
| Reaction Speed | Standard |
| For Use With (Application) | Gene Expression,Genotyping,miRNA analysis |
| PCR Method | qPCR |
| Product Line | TaqMan |
| Detection Method | Primer-probe |
Invitrogen™ SYBR™ Green Cells-to-CT™ Control Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This kit is designed for use with the Power SYBRGreen and Fast SYBRGreen Cells-to-CT™ Kits with sufficient reagents are provided for 100 reactions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More