Cell Culture Media
Filtered Search Results
Gibco™ Leibovitz's L-15 Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Leibovitz's L-15 Medium supports the growth of HEP-2 monkey kidney cells and primary explants of embryonic and adult human tissue.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HEP-2 monkey kidney cells |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glucose,No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Galactose |
| Product Type | Leibovitz's L-15 Medium |
| Classification | Animal Origin |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration Ratio | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Ovarian Cells |
| Format | Universal Bag |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro Medium (+) Insulin is a next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Liquid |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, powder, HEPES
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Leukemic Cells |
| With Additives | Glutamine,HEPES,Phenol Red |
| Product Type | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 36 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Human Mammary Epithelial Cell Basal Medium (formerly Medium 171)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A sterile, liquid tissue culture media that is intended for use in a complete culture environment for the growth of normal human mammary epithelial cells. Contains essential and non-essential amino acids, vitamins, other organic compounds, trace minerals, and inorganic salts.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ LHC-8 Medium (1X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LHC-8 Medium (1X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ LHC-9 Medium (1X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LHC-9 Medium (1X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ LHC Basal Medium (1X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LHC Basal Medium (1X)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | LHC Basal Medium |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Classification | Serum-free |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Keratinocyte SFM (1X) Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contains L-glutamine.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ LHC-8 Medium (1X), without gentamicin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LHC-8 Medium (1X), without gentamicin
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ FreeStyle™ 293 Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin-free, serum-free, protein-free formulation, allowing for easier purification
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Product Type | Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | Freestyle |
| Serum Level | Serum-free |