Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (35)
- (19)
- (19)
- (42)
- (1)
- (15)
- (12)
- (4)
- (37)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
- (28)
- (17)
- (5)
- (42)
- (42)
- (3)
- (4)
- (34)
- (40)
- (7)
- (20)
- (28)
Filtered Search Results
Gibco™ ExpiCHO™ Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A GMP-manufactured, chemically-defined, serum-free, protein-free, animal origin–free medium specifically designed for high-density growth and transfection of suspension-adapted Chinese hamster ovary (CHO) cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Content And Storage | Storage conditions: in the dark at 2-8°C Shipping conditions: ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | CHO Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | ExpiCHO |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in Gibco™ AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ CD FortiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CD FortiCHO™ Medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Certified |
| Inorganic Salts | Magnesium, Sodium Phosphate |
| Form | Powder (AGT) |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Remarks | Medium does not support wild type DG44 cells |
| With Additives | High Glucose,Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO AGT Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD CHO Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Dynamis™ Medium
Gibco Dynamis liquid medium is specifically designed to offer the highest batch and fed-batch culture performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined environment.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO DG44, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO, HEK293 |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Product Line | Dynamis |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Format | Bottle(s) |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | Low |
| Classification | Low Protein,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Concentration | 1 X |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |