Mouse Secondary Antibodies
Secondary antibodies where mouse is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (17)
- (373)
- (155)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (25)
- (5)
- (31)
- (98)
- (72)
- (52)
- (47)
- (10)
- (16)
- (5)
- (415)
Classification
- (2)
- (358)
- (55)
Host Species
- (10)
- (394)
- (9)
- (2)
Quantity
- (1)
- (1)
- (1)
- (72)
- (54)
- (40)
- (16)
- (50)
- (16)
- (10)
- (40)
- (11)
- (4)
- (1)
- (3)
- (10)
- (32)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (8)
- (10)
- (17)
Conjugate
- (9)
- (1)
- (3)
- (2)
- (16)
- (3)
- (9)
- (3)
- (14)
- (2)
- (3)
- (14)
- (28)
- (1)
- (2)
- (11)
- (8)
- (7)
- (8)
- (10)
- (8)
- (10)
- (8)
- (2)
- (14)
- (1)
- (43)
- (10)
- (8)
- (8)
- (10)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (112)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
679
results
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P01834, P01857, P01859, P01860, P01861, P01876, P01877, P0CG04 |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | HCAK1; IgA1; IgG3; IGHA1; IGHA2; IGHG1; IGHG2; IGHG3; IGHG4; IGKC; IGKCD; IGLC; IGLC1; immunoglobulin heavy constant alpha 1; immunoglobulin heavy constant alpha 2 (A2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker); immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); immunoglobulin kappa constant; immunoglobulin lambda constant 1; Km |
| Gene | IGHA1 |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3493, 3494, 3500, 3501, 3502, 3503, 3514, 3537 |
| Formulation | 50mM HEPES with proprietary stabilizer and 0.002% thimerosal |
| Immunogen | Human IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 24A |
Invitrogen™ Mouse anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, HRP
Mouse Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.8 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Feline |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 3.11 mg/mL |
| Antigen | Feline IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Feline IgE. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | ME1 |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fab |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mM sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified human IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | 4A11 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG Fc (CH2 domain) Secondary Antibody
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG Fc (CH2 domain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Human IgG Polyclonal. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | MK 1 A6 |
Invitrogen™ Mouse anti-Human IgG4 Fc Secondary Antibody, HRP
Mouse Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 40% glycerol, 4mg/mL BSA and 0.1% Kathon |
| Immunogen | Human IgG4. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | HP6023 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Ion-exchange chromatography |
| Gene Alias | Immunoglobulin M, IgM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Human Serum IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | P5E2 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 5 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | Immunoglobulin M, IgM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Human Serum IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | P5E2 |
| Content And Storage | Maintain refrigerated at 2-8°C for up to 6 months. For long term storage store at -20°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunoprecipitation,Radioimmune Assays (RIA),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | Immunoglobulin M, IgM |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Purified Human Serum IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |