Hydrometers
- (2)
- (2)
- (3)
- (8)
- (12)
- (12)
- (46)
- (1)
- (14)
- (2)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (10)
- (9)
- (6)
- (95)
- (19)
- (20)
- (14)
- (91)
- (3)
- (13)
- (5)
- (2)
- (7)
- (1)
- (13)
- (17)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (28)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (6)
- (49)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
- (2)
- (5)
- (10)
- (1)
- (22)
Filtered Search Results
SP Bel-Art™ SP Bel-Art, H-B DURAC Dry Block/Incubator Liquid-in-Glass Thermometer
Contains red organic liquid against white back glass, except for B60810-1300 which has yellow back glass
H-B Instrument™ Durac™ API Plain Form Hydrometers; Traceable to NIST
Measure the relative density (specific gravity) of oil and petroleum related products in various ranges from -1° to 90° API in accordance with American Petroleum Institute (API) standards. H-B Instrument Durac™ API Plain Form Hydrometers are traceable to NIST.
| Includes | Multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy indicating accuracy traceable to NIST |
|---|---|
| Accuracy | ±0.2° |
| Type | API Plain Form Hydrometer |
| TempofStandardization | 15°C |
| Length (Metric) | 166 mm |
| Increments | 0.2° |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST |
| For Use With (Application) | Measuring the relative density (specific gravity) of oil and petroleum related products |
| Ballast Type | Lead Free |
H-B Instrument™ Durac™ Isopropyl Alcohol Hydrometers
Measures the percent by volume of isopropyl alcohol
| Content And Storage | Isopropyl alcohol hydrometers should be stored in a clean, dry, safe place, and should not be subjected to extreme temperatures. |
|---|---|
| Accuracy | ±1% by vol |
| Increments | 1% |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST |
| For Use With (Application) | For measuring the percent by volume of isopropyl alcohol |
H-B Instrument™ Durac™ API ASTM Hydrometers with Individual Calibration Report; Traceable to NIST
Measure the relative density of oil and petroleum products in ranges from -1° to 101° API with these hydrometers. H-B Instrument Durac™ API ASTM Hydrometers conform to American Petroleum Institute (API) and the American Society of Testing Materials (ASTM) E100 standards. Traceable to NIST, with Individual Calibration Report.
| Accuracy | ±0.1° |
|---|---|
| Type | API ASTM Hydrometer with Individual Calibration Report |
| TempofStandardization | 15°C |
| Length (Metric) | 330 mm |
| Increments | 0.1° |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST |
| Ballast Type | Lead Free |
H-B Instrument™ Durac™ Draft Survey Hydrometer
Used to find the Apparent Density of sea/fresh water, these measurements help determine the amount of cargo that can be loaded onto bulk carrying cargo vessels
H-B Instrument™ Alcohol Proof and Tralles Hydrometers
Presence of thermometer in the bottom portion permits temperature correction of test liquid
H-B Instrument™ Durac™ Specific Gravity ASTM Calibrated Hydrometers, For Heavy Liquids
Measures specific gravity of petroleum products and heavy liquids in accordance with American Society of Testing Materials (ASTM) E100 standards
| Accuracy | ±0.0005 |
|---|---|
| Type | Specific Gravity ASTM Calibrated Hydrometer |
| TempofStandardization | 15°C |
| Length (Metric) | 330 mm |
| Increments | 0.0005 |
| Quantity | 10/Pk. |
| For Use With (Application) | For Heavy Liquids |
| Ballast Type | Lead Free Metal |
H-B Instrument™ Durac™ Alcohol Proof Precision Hydrometers
Used during distilling and rectifying to measure % alcohol in various spirits, these precision fabricated hydrometers provide scales from 0 to 200% with 0.1% divisions
| Content And Storage | Alcohol proof hydrometers should be stored in a clean, dry, safe place, and should not be subjected to extreme temperatures. |
|---|---|
| Length (Metric) | 368 mm |
| Increments | 0.1% |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST |
| For Use With (Application) | For distilling and rectifying to measure % alcohol. |
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity Hydrometers
Science Education
A science education product.
A science education product.
This set includes a thermometer with 0° to 220°F range and eight precision hydrometers.
G&W Instruments Inc Universal Hydrometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for specific gravity experiments.
H-B Instrument™ 8-Place Hydrometer Storage and Carrying Case with Foam Liner
Science Education
A science education product.
A science education product.
Holds up to eight full-size/length hydrometers.