Colony Counters
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (57)
Filtered Search Results
Electron Microscopy Sciences Petroff Hausser Counting Chamber 20 µm depth, with Case
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
New one piece construction ensures durability and accuracy, featuring an improved Neubauer ruling on a single plateau (1/400 sq. mm). Designed for counting bacteria, sperm and blood platelets is offered in a series of cell-depths (10 and 20 microns). Cell-depth is 0.02 mm deep with 1.5 mm thick glass slide allows for the use of dark field microscopy.
Depth: 20 µm
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Omnimed Inc Under Counter Medical Storage Cart with 3 Drawers (25”H x 23.125”W x 19”D)
With its rugged, lightweight design and short stature, the Insight Under-counter Cart was created to meet your storage needs and space constraints. Three full-extension drawers provide ample, easily accessible storage, while the cart’s exterior travel handle and dual-wheel casters allow for comfortable, convenient maneuvering. Our Units include a lifetime warranty.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Interscience Scan 100
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manual colony counter
Sartorius Combisart™ Multibranch Systems for Colony Counting
Sterile venting of every filter station
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| For Use With (Application) | Microbiological analysis or particle count in quality assurance |
| Filtration Area | 12.5cm2 |
| Diameter (English) | 1.85/1.96 in. |
|---|---|
| Sample Size | 3 or 6 |
| Outlet Style | Hose Nipple, DN 10 |
| Product Type | 1-branch Manifold |
| Diameter (Metric) | 4.7/5cm |
| Inlet Style | Female Threads, TR 20 x 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO 8199, B.S. 304S31, AISI 304 |
| For Use With (Application) | Microbiological analysis or particle count in quality assurance |
| Filtration Area | 12.5cm2 |
Sartorius Traditional Filter Holders and Manifolds
Designed specifically for the applications in which the particles or microorganisms retained on the membrane filter surface are of interest
| Includes | Stainless Steel funnels and lids |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.85/1.96 in. |
| Sample Size | 3 or 6 |
| Outlet Style | Hose Nipple, DN 10 |
| Diameter (Metric) | 4.7/5cm |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO 8199, B.S. 304S31, AISI 304 |
| For Use With (Application) | Specifically for applications in which the particles or microorganisms retained on the membrane filter surface are of interest |
| Max. Pressure | 2 bar |
| Filtration Area | 12.5cm2 |
Sartorius Accessories for Combisart™ Systems: Support Base
Support base for use with Sartorius Combisart Systems
Sartorius Combisart™ Accessories for Colony Counting
Accessories for Sartorius Combisart Individual and Multibranch Systems for Colony Counting
| Includes | 50mm Frit |
|---|---|
| Product Type | Base Support |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Microbiological analysis or particle count in quality assurance |
| Filtration Area | 12.5cm2 |
Bel-Art™ Mini Light Box II, AC Adapter
Adapter powers the Mini Light Box II without the need for batteries.
Bel-Art™ Hand-Held Colony Counter Accessories, Replacement 3V Battery
Replacement 3V battery for hand-held colony counter.
Bel-Art™ Hand-Held Colony Counter Accessories, Replacement Markers
For use with Bel-Art™ Hand-Held Colony Counter
| For Use With (Equipment) | Scienceware™ colony counter |
|---|---|
| Product Type | Replacement Felt Tip Pen |
| For Use With (Application) | Works on Plastic or Glass |
Syngene™ Lenovo™ Laptop
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Laptop designed to act as a control center for all Syngene™ products, manufactured by Lenovo™.
Syngene™ Lenovo™ Thinkcenter PC Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Thinkcenter PC Kit is designed to act as a control center for all Syngene™ products, and includes a PC tower, 20 in. monitor, keyboard, and mouse. Manufactured by Lenovo™.