DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (24)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (95)
- (11)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
Invitrogen™ PureLink™ PCR Purification Wash Buffer W1
The buffer is activated by the addition of 160 mL of 100% ethanol.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ MagMAX™ Sequential DNA/RNA Kit and Reagents
An automated solution for the sequential isolation of both high-quality genomic DNA and total RNA from whole blood or bone marrow samples, when paired with a KingFisher purification system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature |
| For Use With (Equipment) | KingFisher™ Duo Prime, Flex, or Apex purification systems |
| Sample Type | Whole Blood,Bone Marrow |
| Isolation Technology | Magnetic Bead |
| Throughput | Flexible |
| Nucleic Acid Type | Genomic DNA, Total RNA, miRNA |
| For Use With (Application) | Molecular applications, including qPCR and sequencing |
| Product Line | MagMAX |
Applied Biosystems™ MagMAX™ DNA Multi-Sample Ultra 2.0 Proteinase K
This Proteinase K solution is included in the MagMAX DNA Multi-Sample Ultra 2.0 Kit.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD MAX™ ExK™ DNA-3
A kit for extracting DNA from swab specimens in Universal Transport Media (UTM) or neat urine specimens on the BD MAX™ System.
Applied Biosystems™ MagMAX™ DNA Multi-Sample Ultra Kit
The MagMAX™ DNA Multi-Sample Ultra Kit is optimized to isolate genomic DNA (gDNA) from a variety of samples, such as whole blood, buccal cells, saliva, urine, blood cards, mouth rinse, and tissue.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Format | Kit |
|---|---|
| Isolation Technology | Magnetic Bead |
| Product Line | MagMAX |
Applied Biosystems™ MagMAX™ DNA Ultra 2.0 with Cell and Tissue Extraction Buffer
This version of the MagMAX DNA Multi-Sample Ultra 2.0 Kit contains an additional buffer that allows you to extract DNA from tissues and cells as well as blood, saliva, buffy coat, and buccal swabs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MP Biomedicals™ MP Magnetic Rack 24
This tool is for fast and easy extraction of nucleic acids using a magnetic method. It is commonly used in combination with MagBeads FastDNA™ kits.
Applied Biosystems™ Pharma KingFisher™ Flex 96 Deep-Well Tip Combs
These tip combs are for use with the Pharma KingFisher Flex 96 Deep-Well Head Magnetic Particle Processor or MagMAX Express-96 Deep-Well Magnetic Particle Processor in combination with PrepSEQ ResDNA kits and ProteinSEQ kits.
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix D Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix D Tubes contain 1.4 mm zirconium-silicate spheres and are used to grind soft animal and plant tissues, cultured cells and insects/worms.
| Matrix | Lysing Matrix D |
|---|---|
| Bead Type | 1.4 mm Zirconium-silicate Spheres |
| Sample Type | Animal Tissues,Plants,Cultured Cells,Insects,Worms |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | Rnase-free |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix B, Bulk
Lysing Matrix B contains 0.1 mm silica spheres and is used primarily for lysis of gram positive and gram negative bacteria. It also disrupts fungal tissue and spores, and can be used as an additive for disruption by sonication.
| Content And Storage | Store at room temperature (15°C to 30°C) |
|---|---|
| Size | 0.074 to 0.150 mm |
| Sample Type | Bacteria (Gram +/-),Fungi,Spores |
MP Biomedicals FastDNA™ SPIN Kit for Soil
FastDNA™ SPIN Kit for Soil is used for rapid isolation of PCR-ready genomic DNA from any environmental sample.
| Target | DNA |
|---|---|
| Format | Kit |
| Product Type | Nucleic Acid Isolation, Mini-prep |
| For Use With (Equipment) | FastPrep™ Instrument |
| Capacity | 2 mL |
| Sample Type | Soil,Feces,Sludge,Wastewater,Environmental,Compost,Manure,Rhizosphere |
| Isolation Technology | Glass Milk |
| Concentration | Up to 500 mg per prep |
| For Use With (Application) | Isolate bacterial, fungal, plant, and animal genomic DNA from soil and other environmental samples, including sediment, sludge, compost, manure, rhizosphere, waste water and more |
| Species | Isolate bacterial, fungal, plant, and animal genomic DNA |
| Test Time | 30 min. |
Applied Biosystems™ MagMAX™ Microbiome Ultra Nucleic Acid Isolation Kit, with bead plate
The MagMAX Microbiome Ultra Nucleic Acid Isolation Kit enables efficient, high-throughput nucleic acid extraction from stool and soil.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ PureLink™ Microbiome DNA Purification Kit
The Invitrogen™ PureLink™ Microbiome DNA Purification Kit uses proven PureLink™ spin column technology for robust yields of purified DNA ready for downstream PCR, sequencing or other applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied Biosystems™ PrepSEQ™ Lysis Buffer
PrepSEQ Lysis Buffer is a component of the PrepSEQ Express Nucleic Acid Extraction Kit, offered separately here for those kit users who do large-quantity nucleic acid extractions and would benefit from additional lysis buffer.
MP Biomedicals™ Lysing Matrix B, 2 mL Tubes
Lysing Matrix B contains 0.1 mm silica spheres for lysing bacteria and spores.
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix B |
| Bead Type | Silica Spheres |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Bacteria,Fungi,Soil,Animal Tissues |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |