Isotype Controls and Standards
Antibodies that cannot bind to the antigen of interest, but match the other properties of the primary antibody in use; can be used as a standard, a blocking agent, to coat proteins, and to estimate non-specific antibody binding sites.
Quantity
- (6)
- (23)
- (222)
- (479)
- (3)
- (3)
- (36)
- (157)
- (221)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (40)
- (228)
- (24)
- (20)
- (1)
- (42)
- (2)
- (348)
- (2)
- (230)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (25)
- (99)
- (98)
- (1)
- (13)
- (4)
- (4)
- (6)
- (2)
- (3)
- (25)
- (5)
- (363)
- (2)
- (35)
- (5)
- (38)
- (61)
- (35)
Conjugate
- (125)
- (19)
- (42)
- (9)
- (8)
- (10)
- (1)
- (13)
- (10)
- (20)
- (83)
- (18)
- (12)
- (6)
- (18)
- (81)
- (7)
- (45)
- (16)
- (34)
- (1)
- (149)
- (8)
- (8)
- (20)
- (2)
- (15)
- (13)
- (15)
- (14)
- (20)
- (15)
- (29)
- (13)
- (13)
- (23)
- (18)
- (19)
- (5)
- (16)
- (1)
- (4)
- (14)
- (17)
- (17)
- (21)
- (14)
- (11)
- (18)
- (17)
- (17)
- (160)
- (2)
- (3)
- (49)
- (31)
- (82)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (115)
- (14)
- (46)
- (18)
- (74)
- (9)
- (10)
- (9)
- (11)
- (7)
- (31)
- (31)
- (14)
- (1)
- (1)
- (63)
- (3)
- (5)
- (9)
- (7)
- (7)
- (4)
- (7)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (9)
- (3)
- (7)
- (23)
- (16)
- (10)
- (10)
- (8)
- (9)
- (8)
- (1)
- (1)
- (23)
- (638)
- (16)
- (7)
- (17)
- (8)
- (6)
- (7)
- (14)
- (18)
- (18)
- (18)
Isotype
- (2)
- (1)
- (37)
- (43)
- (33)
- (1)
- (8)
- (6)
- (578)
- (3)
- (1)
- (227)
- (459)
- (20)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (27)
- (2)
- (11)
- (173)
- (329)
- (5)
- (1)
- (2)
- (162)
- (281)
- (2)
- (22)
- (24)
- (55)
- (30)
- (39)
- (4)
- (13)
- (3)
- (1)
- (105)
- (95)
- (35)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
Host Species
- (1)
- (65)
- (8)
- (11)
- (23)
- (11)
- (15)
- (8)
- (84)
- (6)
- (13)
- (92)
- (378)
- (20)
- (11)
- (1,134)
- (16)
- (125)
- (774)
- (1)
- (31)
- (24)
- (6)
Applications
- (42)
- (12)
- (681)
- (1)
- (14)
- (10)
- (748)
- (2,122)
- (3)
- (24)
- (79)
- (55)
- (1)
- (4)
- (2)
- (380)
- (31)
- (12)
- (2)
- (282)
- (287)
- (189)
- (256)
- (4)
- (7)
- (133)
- (68)
- (15)
- (14)
- (4)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (83)
- (2)
- (343)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
8,366
results
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Control,Flow Cytometry,Inhibition Assays,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 11.0 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | Immunoglobulin G; ImmunoglobulinG; Not Applicable |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
Invitrogen™ Mouse IgG1 Isotype Control
Mouse Monoclonal Isotype Control
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 2-8°C |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Antigen | Mouse IgG1 |
| Regulatory Status | ASR |
| Purification Method | Purified |
| Gene Alias | IgG1; Igh-4; Ighg1; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G1; immunoglobulin heavy constant gamma 1 (G1m marker); ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG1; VH7183 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Classification | Monoclonal |
Invitrogen™ Rat IgG2a kappa Isotype Control (eBR2a), Alexa Fluor™ 488, eBioscience™
Rat Monoclonal Isotype Control
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Alexa Fluor 488 |
| Applications | Control,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry,Immunohistochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a kappa |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Isotype Control (Primary) |
| Clone | eBR2a |
Promotions Available
IgG Rabbit, Clone: 60024B Isotype Control, Novus Biologicals™
IgG Rabbit, Clone: 60024B Isotype Control, Novus Biologicals™
Rabbit Monoclonal Antibody
IgG1 Mouse, Unconjugated, Clone: MG1, Isotype Control, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody has been used in 3 publications
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C and protected from prolonged exposure to light. Do not freeze. The monoclonal antibody was purified from tissue culture supernatant or ascites by affinity chromatography. The antibody was conjugated to the dye under optimum conditions that minimize unconjugated dye and antibody. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Human |
| Conjugate | Brilliant Violet 786 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity Chromatography |
| Gene Alias | IgG1, kappa Isotype Control (Anti-KLH) |
| Formulation | Aqueous buffered solution containing ≤0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Keyhole limpet hemocyanin (KLH) |
| Clone | X40.huIgG1N297A.rMAb (also known as X40.huIgG1 N297A.rMAb) |