Centrifugal Filter Devices
- (24)
- (4)
- (22)
- (55)
- (15)
- (4)
- (14)
- (197)
- (9)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (338)
- (16)
- (20)
- (325)
- (3)
- (3)
- (20)
- (205)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (47)
- (55)
- (3)
- (4)
- (1)
- (32)
- (48)
- (12)
- (31)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Use the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Volume (Metric) | 15 to 70 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
| Includes | White Filter Card; Sealing Caps |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin |
| Volume (Metric) | Up to 0.25 mL |
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin |
|---|
MilliporeSigma™ Microcon-10kDa Centrifugal Filter Unit with Ultracel-10 membrane
Provides efficient concentration, desalting, or buffer exchange of aqueous biological samples.
Epredia™ EZ Double Cytofunnel™
Double the number of sample presentations per run with the Epredia™ EZ Double Cytofunnel™.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Double Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.05 to 0.25 mL |
Epredia™ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards
Hold sample volumes of up to 0.5 mL with the Epredia™ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Hold sample volumes of 0.4mL or less with the Epredia™ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Double Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.05 to 0.25 mL |
Cytiva Vivaspin™ 20 Sample Concentrators
Use for one-step, non-denaturing sample concentration in a single tube for minimal sample handling and reduced sample loss. Cytiva Life Vivaspin™ 20 Sample Concentrators cater to scientists working with sample volumes ranging from 100 μl to 20 ml, with a range of MWCO values from Mr 3 000 to 100 000.
| Length (Metric) | 116 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 5 to 20 mL |
| Width (Metric) | 30 mm |
| Filtration Area | 6 cm2 |
Cytiva Vivaspin™ 6 Sample Concentrators
Use for one-step, non-denaturing sample concentration in a single tube for minimal sample handling and reduced sample loss. Cytiva Life Vivaspin™ 6 Sample Concentrators cater to scientists working with sample volumes ranging from 100 μl to 20 ml, with a range of MWCO values from Mr 3 000 to 100 000.
| Length (Metric) | 122 mm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 6 mL |
| Quantity | 25/Pk. |
| Width (Metric) | 17 mm |
| Filtration Area | 2.5 cm2 |
Epredia™ Cytoclip™ Stainless-Steel Slide Clip
The Epredia™ Cytoclip Stainless-Steel Slide Clip holds Cytofunnel™ disposable sample chamber against the microscope slide.
Simport™ Scientific CytoSep™ Filter Card for Funnels Fitting Sakura Cyto-Tek Cytocentrifuges
CytoSep™ Filter Card for CytoSep Funnels fitting Sakura Cyto-Tek Cytocentrifuges.