Centrifugal Filter Devices
- (24)
- (4)
- (22)
- (55)
- (15)
- (4)
- (14)
- (197)
- (9)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (338)
- (16)
- (20)
- (325)
- (3)
- (3)
- (20)
- (205)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (47)
- (55)
- (3)
- (4)
- (1)
- (32)
- (48)
- (12)
- (31)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Ultrafree™-MC Centrifugal Filter Devices with Durapore™ Membrane
Prepare and purify microcentrifuge samples. Ultrafree™-MC Centrifugal Filter Devices with Durapore™ Membrane enables fast, convenient sample preparation of very low hold-up volumes. Available in sterile and non-sterile versions and a variety of pore sizes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.42 in. |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 45 mm |
| Diameter (Metric) | 10.6 mm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Durapore |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Max. Force | 12,000 xG |
| Filtration Area | 0.2 cm2 |
GVS Micro Centrifugal Filters, 15 mL
GVS Micro Centrifugal Filters available with membranes in PES, PVDF, CA, PTFE, MCE, or Nylon.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
Corning™ Costar™ Spin-X™ Centrifuge Tube Filters, CA Membrane
Consisting of a membrane-containing filter unit within a polypropylene centrifuge tube. Corning™ Costar™ Spin-X™Centrifuge Tube Filters effectively filters small sample volumes by centrifugation for bacteria removal, particle removal, HPLC sample preparation, removal of cells from media and purification of DNA from agarose and polyacrylamide gels.
| Type | Spin-X |
|---|---|
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
GVS Centrifugal Filters, 15 mL
GVS Centrifugal Filters available with molecular weight cut-offs (MWCO) of 5, 10, 30, 50, or 100 kDa.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| Sample Volume | 15 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
GVS Centrifugal Filters, 500 μL
GVS Centrifugal Filters available with molecular weight cut-offs (MWCO) of 5, 10, 30, 50, or 100 kDa.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Tube |
| For Use With (Equipment) | Centrifuge |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 500 μL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-15 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 121 mm |
| Diameter (Metric) | 29.7 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 15 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 7.6 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-4 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 124 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
MilliporeSigma™ Amicon™ Ultra-0.5 Centrifugal Filter Units
Achieve both high sample recovery and fast sample processing. EMD Amicon™ Ultra Centrifugal Filter Units feature regenerated cellulose membranes that are ideal for protein & nucleic acid purification, concentration and desalting.
| Includes | Two microcentrifuge tubes |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 4.99 cm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | High-recovery Ultracel-PL Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 0.196 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| For Use With (Application) | Protein purification, protein concentration and desalting |
| Sterility | Non-sterile |
| Max. Force | 14,000 xG for concentration spin; 1000 xG for reverse spin |
| Filtration Area | 1 cm2 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Centrifugal Filters |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Volume (Metric) | 15 to 70 mL |
| Sterility | Non-sterile |
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps
Optimize cell yield with the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with White Filter Cards and Caps.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | EZ Single Cytofunnel™, With Filter Cards and Caps |
| Color | White |
| Volume (Metric) | 0.1 to 0.5 mL |
Epredia™ TPX Single Sample Chamber, Caps and Filter Cards
For use with disposable white filter cards for sample volumes up to 0.5 mL and for use with disposable brown filter cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards
Use the Epredia™ EZ Single Cytofunnel™ with Brown Filter Cards for sample volumes of 0.4 mL or less.
MilliporeSigma™ Ultrafree™-CL Centrifugal Filters
Fast, convenient sample preparation; very low hold-up volumes (10 μL)
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.64 in. |
| Type | Centrifugal Filters |
| Length (Metric) | 77 mm |
| Diameter (Metric) | 16.3 mm |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | Durapore |
| Length (English) | 3.03 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Max. Force | 5,000 xG |
| Filtration Area | 0.8 cm2 |
| Includes | White Filter Card; Sealing Caps |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Shandon Cytospin |
| Volume (Metric) | Up to 0.25 mL |
Thermo Scientific™ 25mL Nonsterile Centrifugal Filters
Filter volumes up to 25mL with these 25mL polypropylene centrifugal filters.
| Type | Centrifugal Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Benchtop or Floor Model Centrifuge |
| Housing Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) | 25 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Target2 |