Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (158)
- (173)
- (49)
- (185)
- (2)
- (2)
- (72)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (7)
- (51)
- (2)
- (8)
- (1)
- (81)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (332)
- (10)
- (9)
- (11)
- (4)
- (13)
- (2)
- (16)
- (25)
- (16)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (129)
- (2)
- (5)
- (7)
- (4)
- (301)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (27)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (157)
- (16)
- (23)
- (356)
- (6)
- (2)
- (22)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (198)
- (302)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ 11 mm Non-Assembled Clear Crimp Top & Snap-It Autosampler Vial Kits
Save time and reduce the risk of contamination using this convenience kit. Each kit includes 100 clear glass vials and 100 crimp top caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 11 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
Fisherbrand™ 9 mm Screw Vial Assembled Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial assembled kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 screw thread pre-attached caps with septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Includes | Vials and Closures |
| Product Type | Assembled Screw Autosampler Vial Kit |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Graduations | 0.5, 1.0 and 1.5 mL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Fisherbrand™ 10 mm Wide Opening Screw Thread Vials Convenience Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 screw thread caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 1.5 mL |
| Pre-slit | No |
| Volume (Metric) Usable | 2 mL |
| Closure Size | 10 mm |
| Color | Clear |
| Septum | Red PTFE/White Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial Convenience Kit |
| For Use With (Equipment) | Jasco, PerkinElmer, Shimadzu, Varian and Waters Autosamplers |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 8.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 10 mm |
Thermo Scientific™ 4mL (13mm) Screw Thread Vial Kits
Manufactured from high quality glass, these 4mL (13mm), 15x45mm vials feature 13-425 thread finish and fit a variety of autosamplers.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 4 mL |
| Pre-slit | No |
| Septa Size (Metric) | 13-425 mm |
| Closure Size | 13-425 |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 15 mm |
Fisherbrand™ 11 mm Glass Standard Opening Crimp Top Vial Convenience Kit
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 crimp caps with pre-assembled septa.
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Vials Convenience Kits with Pressure Release
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Newly designed top provides a tighter seal with PTFE-silicone septa
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 23 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 6.0 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
Thermo Scientific™ SureSTART Specification Certified Vial and Cap Kits, Level 1 Everyday Analysis
Use Level 1 SureSTART™ Specification Certified Vial and Cap Kits for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and are compatible with all instrument types.
| Product Type | Specification Certified Vial and Cap Kit |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ MSCERT+ Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | MSCERT+ Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | MSCERT+ |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ EPA Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 2 High-throughput Applications
Ensure that your environmental analyses meet government regulations with our Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ EPA Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Product Type | EPA Certified Vial and Cap Kit, Level 2 |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified, EPA Level 100 |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Height (Metric) | 32 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | Specification Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap, Level 3 |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ TOC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Ensure that your environmental analyses meet government regulations with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ TOC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 97 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Closure Size | 24 mm |
| Septum | White Silicone/Clear PTFE; Bonded |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 28 mm |
| Material | Clear Glass |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 3.2 mm |
| Includes | 72 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 15 mm |
| Septa Size (Metric) | 24 mm |
| Product Type | TOC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| For Use With (Equipment) | TOC Analyzers |
| Marking Spot | No |
| Vial Type | 40 mL Screw Glass Vial, Level 3 |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap, Level 3 |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 24 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet your certification and documentation needs with our Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Includes | 100 Vials and Caps |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits provide convenience, efficiency and stackable storage options.
| Closure Size | 8-425 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Closure Color | Black |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL samples.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | Clear Silicone/Clear PTFE; Pre-slit, Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Clear Glass |
| Hardness | 45 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Closure Color | Grey |
| Closure Type | Screw Cap, Solid Top |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |