Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (22)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (15)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (21)
- (46)
- (1)
- (7)
- (3)
- (20)
- (32)
- (23)
- (6)
- (15)
- (32)
- (32)
- (21)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Cell Culture Buffers: Dulbecco's Phosphate-Buffered Salt Solution 10X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With low endotoxin content
| Content And Storage | 2° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
| Concentration | 10 X |
Cytiva HyClone™ Phosphate Buffered Saline (PBS)
Buffer cell culture growth with PBS
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attach cells or tissue sections to many types of surfaces, including plastic, glass, metal, FEP Polymer, and biological materials. Corning™ Cell-Tak Cell and Tissue Adhesive is a specially formulated protein solution extracted from marine mussel, Mytilus edulis.
| Content And Storage | Stable for at least three months at 2° to 8°C. Do not freeze. |
|---|---|
| Description | Molecular weight: 110 to 114kd |
| Product Type | Cell and Tissue Adhesive |
| Form | Liquid |
| Formulation | As liquid in 5% acetic acid |
| Concentration | 1 to 5μg/ cm2 of growth surface depending on cell type |
| Source | Polyphenolic Proteins secreted by Mytilus edulis |
Sodium Chloride 5M, Corning™
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gibco™ CTS™ ACK Lysing Buffer
CTS ACK (Ammonium-Chloride-Potassium) Lysing Buffer is used for the lysis of red blood cells in samples containing white blood cells, such as EDTA-treated whole blood, buffy coats, and bone marrow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| Form | Clear, colorless solution |
| For Use With (Application) | Cell and Gene Therapy Research, Development, and Manufacturing |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Content And Storage | 2° to 8° C |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium |
| Shelf Life | 36 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Gurr Buffer Tablets
A convenient way to prepare a pH 6.8 phosphate buffer for dilution of Giemsa stain
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva HyClone™ Trypan Blue Solution, 0.4% Phosphate Buffered Saline
Trypan Blue solution, 0,4%, is routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test.
| Content And Storage | 15 to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | DPBS |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Concentration | 1 X |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 91:2 Guidelines |
| Product Line | AdvanceSTEM ES Qualified |
Corning™ T-Cell Culture Supplement with ConA (IL-2 Culture Supplement), Rat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotes polyclonal activation and IL-2 proliferation of most antigenically sensitized rat or mouse lymphoid T-cells
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ 1M HEPES Buffer Solution
available in a 100mL format and may be used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Corning™ Sodium Pyruvate 100mM Solution
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suggested replacement for 25-000-CIR
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ Hank's Balanced Salt Solutions
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Salt solutions are shipped at ambient temperature unless otherwise indicated
| Product Type | Hanks' Balanced Salt Solution |
|---|---|
| Shelf Life | 3 Years |