Lab Coats and Jackets
Choose from the following types of lab coats:
• General purpose
• Controlled environments
• Chemical resistant
• Heat and fire-resistant
To help ensure maximum protection, lab coats and jackets should be selected based on the specific hazards and requirements of the work environment. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Filtered Search Results
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL170BJ Unisex Long Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wrinkle resistant, long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104 cm |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Fluids |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Long |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL360 UltraLite™ PF Zero Unisex Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Breathable lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures and hip side vents.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 35 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Hip Side Vents |
| Resistance | Fluids,Static,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.06 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL171 Unisex Mid-Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Description | Durable Knit Cuffs for Overgloving, Bleach Safe Colors |
| Length (Metric) | 86 cm |
| Length (English) | 34 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanroom ISO 5/Class 100 |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Static,Fluids |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Mid-length |
| Certifications/Compliance | OSHA, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
International Enviroguard™ SMS Lab Coats, Elastic Wrists, No Pockets
Breathable SMS lab coats feature three layers of protection against particulates, light liquid splashes, or sprays.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 7 |
| For Use With (Application) | Used in electronic medical device and pharmaceuticals industries |
| No. of Pockets | 3 |
Cenmed™ PMD Prosafe Disposable Premium Economy Lab Coats, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anti-static lab coats made of 3-layer SMS offer fluid resistance and are professional and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Barrier Retention | Hydrostatic Head of 38.2 cmH2O |
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Material | SMS,Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Model | B113600SB |
| Style | Knee-length |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Premium |
| Collar Type | Knit |
Valutek™ Spunbond Polypropylene Lab Coats
Disposable lab coats without pockets are manufactured with strong, lightweight, breathable, non-linting fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Cleanroom Class | Class 10,000 (ISO 7) |
| Material | Polypropylene |
| Collar Type | Shirt Collar Design |
| Sterility | Non-sterile |
CritiCore Protective Wear Reusable Barrier Lab Coats with Static Management
Designed to provide 360-degree splash protection, this barrier coat is made with high-density, fluid-resistant polyester fabric and carbon fiber stripes to dissipate static electricity.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White (with thin black carbon-fiber stripes) |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ White SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | White SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Below Hip-length |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
International Enviroguard™ Light Blue SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Blue SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | Blue |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Below Hip-length |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Valutek™ Microporous Lab Coats with Full Zipper
Lab coats are manufactured with non-linting microporous film bonded with a non-woven fabric to provide barrier protection against non-toxic particulates, liquids, sprays, and dust.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Cleanroom Class | Class 1-10 (ISO 3-4) |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Electronics, Medical Device, Pharmaceutical |
| Collar Type | Single Ply |
CritiCore Protective Wear Poly Cotton Lab Coat in White
Poly cotton lab coat in white designed with 3 pockets, knit cuff sleeves, and a snap front enclosure.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Knit |
| Color | White |
| Style | Regular |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Hip-Length Fluid Barrier Lab Coat
Hip-length fluid barrier lab coat constructed with a fluid-repellant front and a breathable, 100% polyester back to optimize protection and comfort.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Cuff Style | Knit |
| Color | White |
| Style | Regular |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap White SMS Lab Coats, Open Wrists
SMS lab coats feature open wrists and flat collar. Ideal in heavy dust or splash environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | For dusty areas and splash protection |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Dust,Splash |
| Cuff Style | Open |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Model | 3503 |
| Style | Standard Length |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Flat |
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrist, No Pockets
Polypropylene lab coats provide economical, lightweight protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Lab Coat |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |