Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 1,2-Dibromoethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 131°C to 132°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | BrCH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 187.86 |
| Density | 2.18 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 106-93-4 |
| MDL Number | MFCD00000233 |
| Refractive Index | n20/D 1.539 (literature) |
| Synonym | EDB; Ethylene dibromide |
| RTECS Number | KH9275000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H4Br2 |
| EINECS Number | 203-444-5 |
| Melting Point | 8°C to 11°C (lit.) |
Sigma Aldrich (1,2-Dibromoethyl)benzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 139°C to 141°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5CH(Br)CH2Br |
| CAS | 93-52-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 263.96 |
| MDL Number | MFCD00000138 |
| Synonym | 1,2-Dibromo-1-phenylethane; Phenylethylene bromide; Styrene dibromide |
| RTECS Number | CZ1800100 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8Br2 |
| EINECS Number | 202-253-4 |
| Melting Point | 70°C to 74°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromoadamantane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C10H15Br |
| CAS | 768-90-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 215.13 |
| MDL Number | MFCD00074721 |
| Synonym | 1-Adamantyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10H15Br |
| EINECS Number | 212-200-7 |
| Melting Point | 116°C to 118°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Hydroxyimino-2-phenylacetonitrile, mixture of syn and anti
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 825-52-5 |
|---|
Sigma Aldrich 2-Ethoxybenzamide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 938-73-8 |
|---|
Sigma Aldrich Iodoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 182°C to 184°C (720 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | ICH2CN |
| CAS | 624-75-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.95 |
| MDL Number | MFCD00001886 |
| Refractive Index | n20/D 1.574 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C2H2IN |
| EINECS Number | 210-860-0 |
| Density | 2.307 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromo-2-methylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 90°C to 92°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | (CH3)2 CHCH2Br |
| CAS | 78-77-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 137.02 |
| MDL Number | MFCD00000217 |
| Refractive Index | n20/D 1.435 (literature) |
| Synonym | Isobutyl bromide |
| RTECS Number | TX4140000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H9Br |
| EINECS Number | 201-141-2 |
| Density | 1.26 g/mL (at 20°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,8-Dibromooctane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 270°C to 272°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)8 Br |
| CAS | 4549-32-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 272.02 |
| MDL Number | MFCD00000277 |
| Refractive Index | n20/D 1.498 (literature) |
| Synonym | Octamethylene dibromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H16Br2 |
| EINECS Number | 224-912-5 |
| Density | 1.477 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 12°C to 16°C (lit.) |
Sigma Aldrich Ethyl 4-bromobutyrate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 80°C to 82°C (10 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | Br(CH2)3 COOC2H5 |
| CAS | 2969-81-5 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 195.05 |
| MDL Number | MFCD00000259 |
| Refractive Index | n20/D 1.456 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H11BrO2 |
| EINECS Number | 221-005-6 |
| Density | 1.363 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2-(AZETIDIN-3-YL)PYRIDINE DIHYDROCHLORIDE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Bromocyclohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 166°C to 167°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H11Br |
| CAS | 108-85-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 163.06 |
| MDL Number | MFCD00003819 |
| Refractive Index | n20/D 1.495 (literature) |
| Synonym | Cyclohexyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H11Br |
| EINECS Number | 203-622-2 |
| Density | 1.324 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,1,2,2-Tetrabromoethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 119°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Linear Formula | Br2CHCHBr2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 345.65 |
| Density | 2.967 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 79-27-6 |
| MDL Number | MFCD00000133 |
| Refractive Index | n20/D 1.637 (literature) |
| Synonym | Acetylene tetrabromide; Muthmanns liquid; TBE |
| RTECS Number | KI8225000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H2Br4 |
| EINECS Number | 201-191-5 |
| Melting Point | -1°C to +1°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-(3 4-DIMETHYLPHENYL)PROPAN-2-ONE
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-(2-Fluoro-4-nitro-phenyl)-piperidin-4-one
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Bromoacetonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 60°C to 62°C (24 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | BrCH2CN |
| CAS | 590-17-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 119.95 |
| MDL Number | MFCD00001884 |
| Refractive Index | n20/D 1.479 (literature) |
| RTECS Number | AL7970000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H2BrN |
| EINECS Number | 209-672-1 |
| Density | 1.722 g/mL (at 25°C (literature)) |