Hydrocarbons
Filtered Search Results
cis-2-Hexene, 96%
CAS: 7688-21-3 Molecular Formula: C6H12 Molecular Weight (g/mol): 84.16 MDL Number: MFCD00066520 InChI Key: RYPKRALMXUUNKS-HYXAFXHYSA-N Synonym: cis-2-hexene,2-hexene, z,z-2-hexene,z-hex-2-ene,2-hexene, cis,unii-ui6o1h5j7j,2-hexene-cis,2z-hex-2-ene,ui6o1h5j7j,2-hexene z PubChem CID: 643835 IUPAC Name: (Z)-hex-2-ene SMILES: CCC\C=C/C
| PubChem CID | 643835 |
|---|---|
| CAS | 7688-21-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00066520 |
| SMILES | CCC\C=C/C |
| Synonym | cis-2-hexene,2-hexene, z,z-2-hexene,z-hex-2-ene,2-hexene, cis,unii-ui6o1h5j7j,2-hexene-cis,2z-hex-2-ene,ui6o1h5j7j,2-hexene z |
| IUPAC Name | (Z)-hex-2-ene |
| InChI Key | RYPKRALMXUUNKS-HYXAFXHYSA-N |
| Molecular Formula | C6H12 |
cis-3-Hexene, 97%
CAS: 7642-09-3 Molecular Weight (g/mol): 84.16 MDL Number: MFCD00085300 InChI Key: ZQDPJFUHLCOCRG-WAYWQWQTSA-N Synonym: cis-3-hexene,z-3-hexene,3-hexene, z,z-hex-3-ene,3z-hex-3-ene,3-hexene, 3z,unii-50181bz6yt,3z-3-heptene,3z-3-hexene #,3-hexene cis PubChem CID: 643783 IUPAC Name: (Z)-hex-3-ene SMILES: CCC=CCC
| PubChem CID | 643783 |
|---|---|
| CAS | 7642-09-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00085300 |
| SMILES | CCC=CCC |
| Synonym | cis-3-hexene,z-3-hexene,3-hexene, z,z-hex-3-ene,3z-hex-3-ene,3-hexene, 3z,unii-50181bz6yt,3z-3-heptene,3z-3-hexene #,3-hexene cis |
| IUPAC Name | (Z)-hex-3-ene |
| InChI Key | ZQDPJFUHLCOCRG-WAYWQWQTSA-N |
trans-2-Hexene, 98+%
CAS: 4050-45-7 Molecular Formula: C6H12 Molecular Weight (g/mol): 84.16 MDL Number: MFCD00009473 InChI Key: RYPKRALMXUUNKS-HWKANZROSA-N Synonym: trans-2-hexene,e-2-hexene,2-hexene, e,hexene, isomer,hexene, isomers,unii-2tz30ggg1a,2e-hexene,e-hex-2-ene,2tz30ggg1a,2-hexene, 2e PubChem CID: 639661 IUPAC Name: (E)-hex-2-ene SMILES: CCC\C=C\C
| PubChem CID | 639661 |
|---|---|
| CAS | 4050-45-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00009473 |
| SMILES | CCC\C=C\C |
| Synonym | trans-2-hexene,e-2-hexene,2-hexene, e,hexene, isomer,hexene, isomers,unii-2tz30ggg1a,2e-hexene,e-hex-2-ene,2tz30ggg1a,2-hexene, 2e |
| IUPAC Name | (E)-hex-2-ene |
| InChI Key | RYPKRALMXUUNKS-HWKANZROSA-N |
| Molecular Formula | C6H12 |
trans-2-Hexene 99.0+%, TCI America™
CAS: 4050-45-7 Molecular Formula: C6H12 Molecular Weight (g/mol): 84.16 MDL Number: MFCD00009473 InChI Key: RYPKRALMXUUNKS-HWKANZROSA-N Synonym: trans-2-hexene,e-2-hexene,2-hexene, e,hexene, isomer,hexene, isomers,unii-2tz30ggg1a,2e-hexene,e-hex-2-ene,2tz30ggg1a,2-hexene, 2e PubChem CID: 639661 IUPAC Name: (2E)-hex-2-ene SMILES: CCC\C=C\C
| PubChem CID | 639661 |
|---|---|
| CAS | 4050-45-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00009473 |
| SMILES | CCC\C=C\C |
| Synonym | trans-2-hexene,e-2-hexene,2-hexene, e,hexene, isomer,hexene, isomers,unii-2tz30ggg1a,2e-hexene,e-hex-2-ene,2tz30ggg1a,2-hexene, 2e |
| IUPAC Name | (2E)-hex-2-ene |
| InChI Key | RYPKRALMXUUNKS-HWKANZROSA-N |
| Molecular Formula | C6H12 |
ACCEGEN BIOTECH 548472-68-0 4-CIS-4 5-BIS 4-C
NC3667377 548472-68-0 4-CIS-4 5-BIS 4-C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich cis-2-Hexene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 68°C to 70°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | CH3CH2CH2CH=CHCH3 |
| CAS | 7688-21-3 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00066520 |
| Refractive Index | n20/D 1.396 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C6H12 |
| EINECS Number | 231-697-1 |
| Density | 0.669 g/mL (at 25°C (literature)) |