Hydrocarbons
Filtered Search Results
Boron Molecular BORON MOLECULAR PTY LTD
NC3933356 DIMETHYL BIPHENYL DICARBOXYLAT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Isododecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | ≥80% (GC) |
|---|---|
| Linear Formula | C12H26 |
| CAS | 31807-55-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 170.33 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H26 |
| EINECS Number | 250-816-8 |
Sigma Aldrich Methylcyclopentadiene dimer
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 26472-00-4 |
|---|
Sigma Aldrich 2,2-Dimethylpentane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 78°C (743 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | CH3CH2CH2C(CH3)3 |
| CAS | 590-35-2 |
| Biological Activity | Central Nervous System |
| Molecular Weight (g/mol) | 100.2 |
| MDL Number | MFCD00009404 |
| Refractive Index | n20/D 1.382 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H16 |
| EINECS Number | 209-680-5 |
| Density | 0.674 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Tricosane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 199°C to 200°C (3 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | CH3(CH2)21 CH3 |
| CAS | 638-67-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 324.63 |
| MDL Number | MFCD00009350 |
| RTECS Number | 211-347-4 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C23H48 |
| Melting Point | 46°C to 47°C (lit.) |
Sigma Aldrich Acenaphthene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 279°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C12H10 |
| CAS | 83-32-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 154.21 |
| MDL Number | MFCD00003807 |
| Synonym | 1,8-Ethylenenaphthalene |
| RTECS Number | AB1000000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H10 |
| EINECS Number | 201-469-6 |
| Melting Point | 90°C to 94°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Hexene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 60°C to 66°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% |
| Linear Formula | CH3(CH2)3 CH=CH2 |
| CAS | 592-41-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00009505 |
| Refractive Index | n20/D 1.388 (literature) |
| RTECS Number | MP6670000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H12 |
| EINECS Number | 209-753-1 |
| Density | 0.678 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 5-Ethylidene-2-norbornene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 146°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C9H12 |
| CAS | 16219-75-3 |
| Biological Activity | Liver, Testes |
| Molecular Weight (g/mol) | 120.19 |
| MDL Number | MFCD00167576 |
| Refractive Index | n20/D 1.49 (literature) |
| RTECS Number | RB9450000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H12 |
| EINECS Number | 240-347-7 |
| Density | 0.893 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Octyne
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 127°C to 128°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3(CH2)5 C///CH |
| CAS | 629-05-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 110.2 |
| MDL Number | MFCD00009546 |
| Refractive Index | n20/D 1.416 (literature) |
| RTECS Number | RI2655000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H14 |
| Density | 0.747 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -80°C (lit.) |
Sigma Aldrich 6-Bromo-1-hexene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 47°C to 51°C (16 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | Br(CH2)4 CH=CH2 |
| CAS | 2695-47-8 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 163.06 |
| MDL Number | MFCD00000269 |
| Refractive Index | n20/D 1.465 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H11Br |
| Density | 1.22 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Phenylacetylene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 142°C to 144°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H5CCH |
| CAS | 536-74-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 102.13 |
| MDL Number | MFCD00008570 |
| Refractive Index | n20/D 1.549 (literature) |
| Synonym | Ethynylbenzene |
| RTECS Number | DA0780000 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C8H6 |
| Density | 0.93 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 5-Bromo-1-pentene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 126°C to 127°C (765 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | Br(CH2)3 CH=CH2 |
| CAS | 1119-51-3 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 149.03 |
| MDL Number | MFCD00000264 |
| Refractive Index | n20/D 1.463 (literature) |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C5H9Br |
| EINECS Number | 214-281-4 |
| Density | 1.258 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 3,3-Dimethyl-1-butyne
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 37°C to 38°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | (CH3)3 CC///CH |
| CAS | 917-92-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 82.14 |
| MDL Number | MFCD00008852 |
| Refractive Index | n20/D 1.374 (literature) |
| Synonym | tert-Butylacetylene |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C6H10 |
| EINECS Number | 213-035-3 |
| Density | 0.667 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -78°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Dodecyne
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 215°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3(CH2)9 C///CH |
| CAS | 765-03-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 166.3 |
| MDL Number | MFCD00008960 |
| Refractive Index | n20/D 1.434 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H22 |
| EINECS Number | 212-134-9 |
| Density | 0.778 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -19°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Hexene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 60°C to 66°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3(CH2)3 CH=CH2 |
| CAS | 592-41-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 84.16 |
| MDL Number | MFCD00009505 |
| Refractive Index | n20/D 1.388 (literature) |
| RTECS Number | MP6670000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H12 |
| EINECS Number | 209-753-1 |
| Density | 0.678 g/mL (at 25°C (literature)) |