Benzophenones
- (47)
- (6)
- (20)
- (1)
- (57)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (148)
- (3)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (107)
- (3)
- (15)
- (1)
- (43)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (8)
- (2)
- (8)
- (6)
- (2)
- (13)
- (14)
- (9)
- (5)
- (4)
- (3)
- (6)
- (5)
- (7)
- (12)
- (4)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (5)
- (12)
- (2)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (13)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (8)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (5)
- (9)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (4)
- (4)
- (2)
- (8)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (36)
- (69)
- (28)
- (7)
- (4)
- (12)
- (1)
- (21)
- (1)
- (4)
- (24)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (29)
- (2)
- (4)
- (1)
- (76)
- (7)
- (6)
- (57)
- (6)
- (2)
- (4)
- (215)
- (2)
- (7)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (6)
- (23)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (8)
- (7)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich (2-Oxo-2H-pyridin-1-yl)-acetic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 4-Hydroxybenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | HOC6H4COC6H5 |
| CAS | 1137-42-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 198.22 |
| MDL Number | MFCD00002355 |
| RTECS Number | PC4959775 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O2 |
| EINECS Number | 214-507-1 |
| Melting Point | 132°C to 135°C |
Sigma Aldrich 4-Benzoylbenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 99% |
|---|---|
| Linear Formula | C6H5COC6H4CO2H |
| CAS | 611-95-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 226.23 |
| MDL Number | MFCD00002560 |
| Synonym | p-Benzoylbenzoic acid; Benzophenone-4-carboxylic acid |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H10O3 |
| EINECS Number | 210-286-0 |
| Melting Point | 198°C to 200°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2-Aminobenzophenone
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | H2NC6H4C(O)C6H5 |
| CAS | 2835-77-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 197.23 |
| MDL Number | MFCD00007713 |
| Synonym | 2-Aminophenyl phenyl ketone; 2-Benzoylaniline |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H11NO |
| EINECS Number | 220-613-9 |
| Melting Point | 103°C to 107°C (lit.) |
Fisher Science Education™ Benzophenone
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
CAS: 119-61-9 Molecular Formula: C13H10O Molecular Weight (g/mol): 182.222 InChI Key: RWCCWEUUXYIKHB-UHFFFAOYSA-N Synonym: benzophenone,diphenyl ketone,benzoylbenzene,phenyl ketone,methanone, diphenyl,alpha-oxoditane,ketone, diphenyl,benzene, benzoyl,alpha-oxodiphenylmethane,diphenylketone PubChem CID: 3102 ChEBI: CHEBI:41308 IUPAC Name: diphenylmethanone SMILES: C1=CC=C(C=C1)C(=O)C2=CC=CC=C2
| PubChem CID | 3102 |
|---|---|
| CAS | 119-61-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 182.222 |
| ChEBI | CHEBI:41308 |
| SMILES | C1=CC=C(C=C1)C(=O)C2=CC=CC=C2 |
| Synonym | benzophenone,diphenyl ketone,benzoylbenzene,phenyl ketone,methanone, diphenyl,alpha-oxoditane,ketone, diphenyl,benzene, benzoyl,alpha-oxodiphenylmethane,diphenylketone |
| IUPAC Name | diphenylmethanone |
| InChI Key | RWCCWEUUXYIKHB-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C13H10O |
Apexbio Technology LLC Nepafenac 78281-72-8 25mg
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Nepafenac (CAS 78281-72-8) is a small-molecule inhibitor targeting cyclooxygenase enzymes COX-1 and COX-2 It is designed to inhibit these enzymes thereby reducing prostaglandin E2 (PGE2) biosynthesis and modulating ocular inflammatory pathways Nepafenac exerts its biological activity primarily through COX-1 and COX-2 inhibition In cell-based studies nepafenac demonstrates inhibitory activity with IC50 values of approximately 250 nM for COX-1 and 150 nM for COX-2 In LPS-induced inflammation models topical application reduces retinal PGE2 concentrations Additionally it has been studied as an inhibitor of cellular proliferation in human uveal melanoma cell lines (SP6 5 92 1 OCM-1 MKT-BR UW-1) Based on these pharmacological properties nepafenac holds research potential in ophthalmologic studies involving inflammatory pathways and ocular malignancies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
GRAINGER INC 4-METHOXYBENZOPHENONE 25G
502781638 4-METHOXYBENZOPHENONE 25G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences Elacridar >=98% (HPLC) | 143664-11-3 | MFCD00912604 | 50MG
Elacridar >=98% (HPLC) | Purity: >=98% (HPLC) | Mol Wt: 563.64 | 143664-11-3 | MFCD00912604 | 50MG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences Nepafenac >=98% (HPLC) | 78281-72-8 | MFCD08067732 | 50MG
Nepafenac >=98% (HPLC) | Purity: >=98% (HPLC) | Mol Wt: 254.28 | 78281-72-8 | MFCD08067732 | 50MG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences 2-Benzoylbenzoic acid 98% | 85-52-9 | MFCD00002472 | 25G
2-Benzoylbenzoic acid 98% | Purity: 98% | Mol Wt: 226.23 | 85-52-9 | MFCD00002472 | 25G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences 4 Chlorobenzophenone Pharm50MG
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC T-5224 Solid Solvent | HY-12270
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
T-5224 Solid Solvent
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
eMolecules AstaTech / 13-DIBENZOYLBENZENE / 1g / 718055404 / 75144 / 97.000 / 3770-82-9 / MFCD00014086 / 286.330 / C20H14O2
AstaTech / 13-DIBENZOYLBENZENE / 1g / 718055404 / 75144 / 97.000 / 3770-82-9 / MFCD00014086 / 286.330 / C20H14O2
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences 4-Chlorobenzophenone United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard | 134-85-0 | MFCD00000622 | 30MG
4-Chlorobenzophenone United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard | Mol Wt: 216.66 | 134-85-0 | MFCD00000622 | 30MG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Chemscene ChemScene | (3-Hydroxyphenyl)(phenyl)methanone | 25G | CS-W005941 | 0.97 | 13020-57-0| MFCD00002297 | 198.22
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ChemScene | (3-Hydroxyphenyl)(phenyl)methanone | 25G | CS-W005941 | 0.97 | 13020-57-0| MFCD00002297 | 198.22
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More