Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
| Material | Wood |
|---|---|
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Polymedco™ Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Eisco™ Universal Multi Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Compatible with different tube sizes.
Eisco™ Wire Test Tube Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Wire Test Tube Holder is economically priced, maximally functional plated spring steel wire holder with finger grip. The jaws will accept tubes up to 40 mm diameter and their alignment is maintained by a wire collar. Overall length 6.5 inches.
| Array | 1 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 40 mm |
| Shape | Vertical |
| Product Type | Tube Holder |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Natural |
| Positions | 1 |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (40 mm) |
Eisco™ In-Line Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Keeps your test tubes handy and secure.
Bel-Art™ Conical Tube Holders
Science Education
A science education product.
A science education product.
Can hold 15 or 50 mL conical tube.
Bel Art™ Poxygrid™ 50 mL Centrifuge Tube Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
Organizes tubes for storage and processing.
| Product Type | Centrifuge Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Blue |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (50 mL) |
Eisco™ Polypropylene Test Tube Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Polypropylene test tube racks are comprised of 3 pieces and are easy to disassemble for cleaning, stacking, and storage
| Includes | Stand |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Labware Stand |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Eisco™ Test Tube Peg Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Conveniently holds inverted test tubes for drying purposes, as well as to minimize the collection of airborne contaminants. The bottom of the rack has holes to increase air flow.
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Peg Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
Fisherbrand™ Blood Bank Crossmatch Holders
Science Education
A science education product.
A science education product.
For typing, screening, and other blood bank applications.
| Height (Metric) | 6.35 cm |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | Blood bank crossmatch tubes |
| Color | Clear,Transparent,White |
| Material | Acrylic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 2.5 in. |
Eisco™ Polypropylene Test Tube Rack, 6 Place
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Polypropylene Test Tube Rack includes 6 drying pins, and 6 holes. The two outer holes accommodate tubes of diameters up to 1 in. while the 4 inner holes accommodate tubes of diameters up to 0.75 in.
United Scientific™ Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Heavy wire Test Tube Rack with a durable epoxy coating.
| Product Type | Test Tube Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Test Tubes and Culture Tubes |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Saf T Pak Inc 5-1.72L Single Pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
5-1.72L Single Pack
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter T Cell Tube Tube 1 Shands
T Cell Tube Tube 1 Shands
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Eisco™ Test Tube Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Chemical resistant wire-type test tube rack.
| Shelves | 3 Tiers |
|---|---|
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Blue |
| Quantity | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes |
| Closure Included | No |