Jugs
- (1)
- (4)
- (7)
- (10)
- (7)
- (5)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (43)
- (4)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (37)
- (12)
- (34)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (34)
- (5)
- (6)
- (2)
- (28)
- (47)
- (17)
- (39)
- (4)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (3)
- (43)
- (4)
- (9)
- (53)
- (11)
- (5)
Filtered Search Results
Qorpak™ Safety Coated Clear Jugs — With Green Thermoset F217 and PTFE Caps
Provides maximum content visibility
| Height (Metric) | 293 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 6.54 in. |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 3785 mL |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Capacity | 128 oz., 3785 mL |
| Diameter (Metric) | 166 mm |
| Closure Color | Green |
| Coating | Safety coated |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 11.54 in. |
Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap
Compressed air passed to eliminate aerosols and fine dust particles. Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap provides content visibility.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | Vacuum and ionized |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Graduated | No |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Dairy |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Square Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Cap
Ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Cap is perfect for storage of liquids in large quantity.
Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Phenolic Pulp/Vinyl Cap
Ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Phenolic Pulp/Vinyl Cap is perfect for storage of liquids in large quantity.
Eisco™ Polypropylene Measuring Jug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Graduated measuring jugs are constructed of premium quality polypropylene plastic, with a handle and tapered spout for easy pouring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Handle, Tapered Spout |
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Measuring Jug |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Max. Temperature (Metric) | 135°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Eisco™ Polypropylene Measuring Jugs - Short Form
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Short form measuring jugs are constructed of heat & chemical resistant polypropylene and feature easy to read, screen printed graduations.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Bel-Art™ Safety Waste Jug
Science Education
A science education product.
A science education product.
Screw-on funnel with snap-on cap allows easy waste disposal and prevents vapors from escaping.
Eisco™ Polypropylene Measuring Jug, Short Form Euro Design
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Graduated measuring jugs are constructed of premium quality polypropylene plastic, short form design featuring a handle and elongated spout for easy pouring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Handle, Tapered Spout |
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Measuring Jug |
| Form | Short Form |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Max. Temperature (Metric) | 135°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Fisher Science Education™ Plastic Pitcher with Lid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Cylindrical container.
Fisherbrand™ Lightweight HDPE Bottle with Handle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
One gallon capacity
Eisco™ TPX Measuring Jug - Short Form
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
The Short Form TPX Measuring Jug features blue printed graduations, spout and handle with thumb grip. Easy to read with amazing clarity.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Measuring Jug |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | PMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
US Plastic Corporation 2-1/2 Gallon Natural HDPE Tight Head Container with 60mm Red Vented Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These tight head, stackable containers optimize space for storage and shipping, while integrated handles ensure exceptional strength and durability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
US Plastic Corporation 1/2 GAL NAT HDPE ROUND JUG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3601440 1/2 GAL NAT HDPE ROUND JUG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
US Plastic Corporation 32OZ SQUAT HDPE DAIRY JUG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
32 oz. Squat HDPE Dairy Jug with 38mm DBJ Neck. Cap sold separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More