Storage Jars
Storage jars are used for collecting and storing solids, specimens, pastes and lab supplies. Plastic jars provide good clarity while their straight sides allow for full-access and complete sample removal. Polypropylene plastic jars usually autoclavable and can withstand a wide temperature range, making them excellent for cold room and refrigeration, while polystyrene plastic jars offer glass-like quality with chemical resistance to household oils and solvents, aqueous products, acids, alcohols and alkalis.
Material
- (7)
- (3)
- (3)
- (77)
- (1)
- (24)
- (5)
- (7)
- (5)
- (7)
- (3)
- (82)
- (29)
- (110)
- (4)
- (3)
- (1)
Capacity (Metric)
- (28)
- (1)
- (21)
- (42)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (40)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (21)
- (1)
- (26)
- (49)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
Capacity (English)
- (1)
- (2)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (52)
- (3)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (3)
- (57)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (59)
- (3)
- (1)
Color
- (3)
- (16)
Product Type
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (68)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (3)
- (9)
- (186)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
46
–
60
of
582
results
Promotions Available
Corning™ Polypropylene Straight Containers with Polyethylene Caps
Corning™ Polypropylene Straight Containers with Polyethylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quality sampling tools for secure sample retrieval and shipment
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Valumetric™ Bottles: Without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For storage and samples of solids, dry powdered materials and liquids
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyseal |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Straight-Sided Jars
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Packaging | Convenience |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Protect Contents from UV Rays and Ideal for Light Sensitive Products |
| Closure Material | Phenolic |
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Jar |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | Instrument Covers and Solution Containers |
DWK Life Sciences Wheaton™ AC Medium Rounds: No Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for use as sample bottles
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Kimble™ Amber Glass Straight-Sided Jars with PTFE-Faced LDPE Foam-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber protects light-sensitive contents
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Closure Liner | PTFE/LDPE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Protect Contents from UV Rays and Ideal for Light Sensitive Products |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Testing Jars
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear glass for easy viewing of contents
| Height (Metric) | 83 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.65 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 43-400 mm |
| Capacity (English) | 2 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 60 mL |
| Material | Soda Lime Glass |
| For Use With (Application) | Environmental Applications and for General Laboratory Use |
| Closure Material | Phenolic |
| Clarity | Clear |
| Includes | Cap |
| Product Type | Jar |
| Capacity | 2 oz., 60mL |
| Diameter (Metric) | 42 mm |
| Mouth | Wide |
| Packaging | Bulk |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Cap |
| Height (English) | 3.26 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Valumetric™ Bottles: With Black Phenolic Cap With Poly-Seal Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For storage and samples of solids, dry powdered materials and liquids
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyseal |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Corning™ Sterile Polypropylene Straight Containers with Polyethylene Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quality sampling tools for secure sample retrieval and shipment
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Closure Color | Red |
| Closure Type | Leakproof Screw Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Jars With Handles
Mold-blown with substantial walls; ground flat open end
| Includes | Recessed Handle |
|---|---|
| Diameter (English) | 12 in. |
| Shape | Round |
| Product Type | Cylindrical Jar |
| Diameter (Metric) | 305 mm |
| No. per Case | 1/Cs. |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 1/Pk. |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars, Tall, Without Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide-mouth design
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Packaging | Bulk |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | Manufactured from Soda Lime Glass Conforming to USP Type III and ASTM E438, Type II Requirements |
| Closure Type | Cap |
| For Use With (Application) | Storage |
| Clarity | Clear |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Valumetric™ Bottles: With Black Phenolic Cap With Rubber Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For storage and samples of solids, dry powdered materials and liquids
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Rubber |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Display Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Finished with uniform walls
| Includes | Specially Fitted Cork |
|---|---|
| Shape | Round |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A Requirements |
| For Use With (Application) | Display Materials, Particularly at Exhibits, Museums and Medical Schools |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars with Solid PE-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | Black |
| For Use With (Application) | Storage |
| Closure Material | Phenolic |
| Clarity | Clear |