Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (404)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (316)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (129)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (332)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 24-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 24-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 24-415 |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 125 and 250mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Case | 1,000 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1000 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 38-430 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 38-430 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 27 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 38-430 |
| For Use With (Equipment) | Nalgene Narrow-Mouth 1000mL Bottle |
| Product Type | Screw Cap |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Case | 250 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 250 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 1.06 in. |
Qorpak™ White Polypropylene Unlined Cap
Suitable for dry products. Qorpak™ White Polypropylene Unlined Cap are known for good impact strength and pliability.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Ribbed Cap |
| Neck Finish | 110-400 |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Unlined |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Redi-Cap™ Phenolic Screw Caps for Redi-Pak™ Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique cone liner design offers superior torque retention and excellent sealing characteristics
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ container |
|---|---|
| Color | Black |
| Closure Liner | Polyseal |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
Corning™ Reusable Phenolic Screw Caps With Rubber Liners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Specially formulated phenolic resin resists the effects of temperature and steam in autoclaving
| No. per Case | 144/Cs. |
|---|---|
| Material | Phenolic Resin |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Rubber Liner |
| Closure Material | Phenolic |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate spills with these one-piece, colored, polypropylene closures, which fit narrow-mouth 4mL bottles.
| Height (Metric) | 8 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 13-415 |
| No. per Case | 2,000 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 4mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 16 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Closures meet FDA CFR21 177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. Meet the requirements of light-resistant containers per USP latest edition when used with opaque bottles. |
| No. per Pack | 2000 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.315 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with Solid PE Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Has good resistance to acids, alcohols, alkalis, aqueous solutions, oils, solvents
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | Polyethylene |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with Polyvinyl Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Good for mild acids, alkalis, solvents, alcohols, oils and aqueous products
| Color | White |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Mason Jar Replacement Closures
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fit these replacement closures onto Thermo Scientific™ Nalgene™ Mason Jars.
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Closures: Sterile, Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Seal PET/PETG square media bottles with these HDPE closures, assuring a reliable and leakproof seal.
| Description | Closure for Media Bottles |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Nalgene PET/PETG square media bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Color | Natural |
| Packaging | Bulk |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, USP <661.1>, non-cytotoxic, non-hemolytic, non-pyrogenic. |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Septum Closures: Sterile, Bulk Pack, 38-430mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Combine elastomeric sealing of silicone with nonreactive PTFE reagent contact surfaces in these septum closures for media bottles.
| Description | Nalgene Closure for Media Bottles |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Nalgene Sterile PET and PETG media bottles |
| Product Type | Septum Closure |
| Color | White |
| Packaging | Bulk |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485 quality requirements |
| Liner Material | Silicone, PTFE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences Membrane Venting GL Screw Cap, Blue PP, Welded-in Expanded PTFE Membrane, Membrane for Pressure Equilisation During Autoclaving
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Laboratory bottle screw caps for autoclaving and sterile storage of media.
| Quantity | 5/Pk. |
|---|---|
| Material | Polypropylene,ePTFE |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Pressure equalisation during steam sterilisation/autoclaving of media or buffers; Sterile gas exchange for aerobic microbial, shaker and suspension cell cultures; Autoclaving of media and buffers; Short-term storage of sterilised media; Storage of gas generating materials |
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Screw Caps with bonded PTFE Faced Silicone Liner for E-Z Ex-Traction™ Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PTFE faced silicone liner ideal for storage and containment of volatile solvents, sensitive compounds or corrosive chemicals
| Color | White |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Black Phenolic Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bond between liner and cap retains adhesive properties even after repeated autoclaving
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences DURAN™ GL 45 Pouring Rings For Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Distinguishing media types is simplified.
| For Use With (Equipment) | Screw Cap |
|---|---|
| Product Type | Pouring Ring |
| Height (Metric) With Closure | 4mm |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |