Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (285)
- (1)
- (2)
- (60)
- (232)
- (2)
- (227)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Lysine Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attachment and spreading of a variety of cell types
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Gelatin Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pre-coating with gelatin (obtained from porcine gelatin) eliminates time-consuming preparation
| Diameter (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Surface Treatment | Gelatin |
| Bottom Shape | Round |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Poly-L-Lysine Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Attachment and spreading of a variety of cell types
Corning™ BioCoat™ Collagen I, Rat Tail Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to closely mimic in vivo environments and enhance expression of cell-specific morphology. Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine (PDL) Multiwell Plates are ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines.
Corning™ BioCoat™ Gelatin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotion of cell attachment and spreading.
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass
MilliporeSigma™ Millicell™ 24-Well Cell Culture Microplate Assemblies
Provides twice the membrane area of standard 24-well plates
| Includes | 24-well cell culture plate, single well feeder tray, 24-well receiver tray, lid |
|---|---|
| Culture Area | 0.7 cm2 |
| Length (Metric) | 128 mm |
| Color | Clear |
| Well Count | 24 |
| Material | Polystyrene |
| Width (Metric) | 8.48 cm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | With Lid |
| Type | Receiver Tray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | With Lid |
Corning™ PureCoat™ Amine Flat Bottom Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning PureCoat Amine (positively charged) and Carboxyl (negatively charged) surfaces provide improved cell attachment, faster cell proliferation, and enhanced recovery post-thaw over standard TC surfaces. These surfaces function with a broad range of primary, transfected, transformed, and fastidious cell types, and have demonstrated utility in serum-reduced or serum-free conditions.
Falcon™ HTS 24-well Multiwell Permeable Support System with High Density PET Membrane
Save time and labor in HTS protocols. Grow, handle, and analyze 24 samples simultaneously. Corning™ Falcon™ HTS Multiwell Insert System features a generous, automation-compatible sampling port which allows sampling above and below membranes.
Thermo Scientific™ Nunc™ MiniTrays with Nunclon™ Delta surface
Achieve excellent cell attachment and growth rates with Nunc MiniTrays with Nunclon Delta Surface.
| Height (Metric) | 11.2 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 84.1 mm |
| Volume (Metric) Working | 8 μL |
| Capacity (Metric) | 8 L |
| No. per Case | 150 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Conical |
| Width (Metric) | 5.82 mm |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Lid |
| Type | Mini Tray |
| Culture Area | 0.013 cm2 |
| Surface Treatment | Nunclon Delta |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified Nunclon surface |
MP Biomedicals™ PlantCon™ Plant Tissue Culture Container
Sterilized Base for PlantCon™ Plant Tissue Culture Container. Use PlantCon™ containers with liquid or agar solidified media. They can be used for many plant cell culture procedures that currently utilize glass containers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Material | PVC |
| Bottom Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| Dimensions (L x W) | 3.75 x 3.75 in. (9.5 x 9.5 cm) |