Microplate Sealing Films and Tapes
- (4)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (3)
- (49)
- (14)
- (1)
- (10)
- (2)
- (6)
- (1)
- (7)
- (69)
- (9)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (23)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Seals, Tapes, and Foils
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimize evaporation and protect samples from contamination and spilling with these sealing tapes, ideal for all assay applications.
Axygen™ Microplate Sealing Film and Tapes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offer great economy for disposable ease.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ Optical Adhesive Film
Reduces chance of well-to-well contamination and sample evaporation when applied to a microplate
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Plate Compatibility | 96/384-well Plate |
|---|---|
| Shipping Condition | Room Temperature |
| Product Type | Film, Seal, or Applicator |
| For Use With (Equipment) | 2720 Thermal Cycler, 6100 Thermal Cycler, 7000 System, 7300 System, 7500 Fast System, 7500 System, 7900HT Fast System, 7900HT System, GeneAmp 9700, QuantStudio™, SimpliAmp™ Thermal Cycler, StepOnePlus™, Veriti Dx Fast Thermal Cycler, Veriti Dx Thermal Cycler, Veriti Fast Thermal Cycler, Veriti Thermal Cycler, ViiA™ 7 Dx System, ViiA™ 7 System, ViiA™ 7 Dx Fast System, QuantStudio™ Dx, 7500 Fast Dx System, ViiA™ 7 Fast System, ProFlex™ PCR System |
| Color | Optical |
| Material | Polyester |
| Adhesive | Pressure Sensitive |
| Product Line | MicroAmp |
Thermo Scientific™ Adhesive PCR Plate Foils
Thermo Scientific™ ABgene Adhesive PCR Plate Seals provide an effective and convenient sealing method for PCR and qPCR applications.
BRANDTECH™ BRAND™ Self-adhesive Plate Sealing Film
Securely seals multiwell plates. Self-adhesive Plate Sealing Film can be applied directly to plates and removed without the use of expensive equipment, or can be applied with a hard rubber roller to ensure secure and uniform attachment of the film to the plate.
| Product Type | Sealing Film |
|---|
BRANDTECH™ BRAND™ Strip Plate Sealing Films
Sealing films in individually separable strips allow sealing of individual columns on 96-well plates
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Length (Metric) | 101 mm |
| Product Type | Strip Sealing Film |
| Evaporation Barrier | Yes |
| For Use With (Application) | PCR and storage |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adhesive | Acrylic |
| Width (Metric) | 10 mm |
| Sterility | Non-sterile |
BRANDTECH™ BRAND™ Aluminum Sealing Film for Cold Storage and Automation
Aluminum Sealing Film protects your samples while complying with the mechanical requirements of automation. Excellent for long-term storage at -80°C.
Thermo Scientific™ Sealing Tape for 96-Well Plates
Clear, self-sticking sealing tape for standard microplates.
Corning™ Microplate Aluminum Sealing Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides tight seal to minimize evaporation and condensation. Corning™ 384 Well Microplate Aluminum Sealing Tape enables oil-free operation when used with thermocyclers with heated lids.
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Product Type | Sealing Tape |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Material | Aluminum |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +150°C |
| For Use With (Application) | Easy application and removal for short and long-term storage, provide tight seal to minimize evaporation and condensation and enables oil-free operation when used with thermo cyclers with heated lids |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Adhesive PCR Plate Seals
Thermo Scientific™ ABgene Adhesive PCR Plate Seals provide an effective and convenient sealing method for PCR applications.
Corning™ Nonsterile Polyester Microplate Sealing Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides well-to-well sealing across entire microplate to eliminate edge effect in sensitive ELISA assays. Corning™ Nonsterile Polyester Microplate Sealing Tape is suitable for sealing tissue culture mmicroplates, for short term storage incubation, for transport and the containment of solutions.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ Optical Adhesive Film Kit
Designed to fit on MicroAmp Optical 96-well Reaction Plates
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Peelable
Optically clear sealing film for qPCR, Peelable, for most plate types.
Thermo Scientific™ 96-well Pierceable Seals
Eliminate lysis tube capping and uncapping steps with the specifically designed Thermo Scientific 96-well Pierceable Seals in the SureTect workflow.