HPLC Solvent Handling Component Accessories
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (34)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (3)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Kits for Jars and Pails
Collect effluent from multiple sources while minimizing harmful solvent exhaust
| Type | Solvent Waste Kit |
|---|---|
| Size | 70 mm Rieke 6TPI |
| Thread Size | 1 x 0.5 in. NPT(F), 3 x 0.25 in. NPT(F), and 6 x 1/4-28 UNF(F) |
Restek™ Veriflo Flow Controllers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in Siltek-treated and stainless steel versions.
| Type | Veriflo SC423 XL Flow Controller |
|---|
Restek™ Cleaned Polyurethane Foam (PUF) Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Orbo-2000 assembly.
Restek™ Sulfinert Replacement Rotors
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement rotors for sulfinert gas sampling valves
| Type | Replacement Rotor |
|---|
Restek™ Sulfinert Sample Loops
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for samples containing low concentrations of sulfur or other active compounds. Sulfinert treatment of Restek Gas Sample Loops eliminate active sites in the valve or loop for better recovery of active compounds.
| Type | Gas Sample Loop |
|---|---|
| Material | Sulfinert treated |
MilliporeSigma™ Millicup™ Self-Contained, Disposable, Vacuum Bottle-Top Filter for HPLC
Non sterile Universal bottletop vacuum filter
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Type | Bottle Top Filter |
| Diameter (Metric) Inner | 8.4 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Height (English) | 4.7 in. |
MilliporeSigma™ MilliSolve Kit
The Millipore MilliSolve Filtration System has been designed for the filtration of liquid chromatography buffers and solvents under vacuum.
MilliporeSigma™ Supelco™ Bottom-of-the-Bottle™ Filter/Sparger
Small enough to fit narrow neck bottles
Corning™ PYREX™ Gas Chromatograph Collection Tube, Standard Taper 5/5M
Replacement part for 6949M series of PYREX microchemistry kits
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware Solvent Inlet Filter, Inlet/Sparge Filter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for Virtually All Mobile Phases
Cole-Parmer™ VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, Quick-Disconnect
VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, Quick-Disconnect feature various adapter configurations allowing quick and easy connection to emission sources
| Type | Filter Adapter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Exhaust Filters |
| Thread Size (English) | 1/4 in. NPT(M) |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Graduated Safety-Coated Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graduated, safety-coated bottles with GL-45 threads.
| Includes | Solid cap |
|---|---|
| Type | Graduated Bottle |
| Material | Glass |
| Thread Size | GL-45 |
| For Use With (Application) | Mobile phase management |
Restek™ Replacement Orifices
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use these orifices with a Veriflo 423XL flow controller to change the flow range for alternative sampling times.
| Type | Replacement Orifice |
|---|
Restek™ Passive Air Sampling Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide accurate integrated sampling without a sampling pump.
| Type | Passive Air Sampling Kit |
|---|
Krackeler Scientific GC and GC/MS Packed Column Inlet Accessories: Disposable Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More