SPE Disks and Cartridges
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (6)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (2)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (5)
- (3)
- (37)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, SCX, 6 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong cation exchange (SCX) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of positively charged ions.
CDS Empore™ SDB-XD Extraction Disks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ SDB-XD Solid Phase Extraction Disks (SPE): 2242. Reduce extraction time and solvent use for analytical preparation of aqueous environmental samples.
CDS Empore™ 3293 Cesium RAD DISK, 47 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Selectively bonding Cs+ cations from sample solutions. Used for nucleid species detection. Reduce extraction time and solvent use for analytical preparation of aqueous environmental samples.
| Particle Size | 25 to 80 μm |
|---|---|
| Type | Extraction Disk |
| Format | Disk |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Manifolds or Automated SPE Equipment |
| Bed Weight | 500 mg |
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, SCX, 3 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong cation exchange (SCX) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of positively charged ions.
CDS Empore™ Extraction Disk Cartridges, 10 mm Diameter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ 10mm dia./6mL vol. Solid Phase Extraction Cartridges (SPE): 4315SD & 4340HD. Provide a unique alternation to packed column technology
| Type | Extraction Disk Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 7.8 cm |
| Diameter (Metric) Outer | 10 mm |
| Volume (Metric) | 6 mL |
| Quantity | 90/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 6 mL |
| For Use With (Application) | For Sample Volumes <6 mL |
CDS Analytical™ Empore™ Double Layer SPE Disk Cartridge, C18
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
C18 bonded silica SPE Cartridge for strong, non-polar analyte extractions.
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, HLB, 1 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hydrophilic-lipophilic balance (HLB) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of moderately polar to non-polar analytes.
CDS Empore™ Filter Aid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ FAID400 is a filtration aid when extracting samples with a high particulate content using Empore SPE disks
CDS Empore™ RAD Disks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ Solid Phase Extraction RAD Disks (SPE): 3290 Sr, 3291 Ra, and 3292 Tc. Provide an efficient alternative to conventional radiochemical sample preparation methods that use wet chemistry or packed columns.
| Type | Rad Extraction Disk |
|---|---|
| Length (Metric) | 47 mm |
| Quantity | 60/Cs. |
CDS Analytical™ Empore™ Chelating SPE Disk Cartridge, DVB
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chelating polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of multivalent metal ions and other divalent cations.
CDS Analytical™ Empore™ Anion StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anion exchange polymer sorbent StageTips are for peptide fractionation at acidic, neutral, and basic pH conditions.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Sorbent | Polystyrene-divinylbenzene SAX |
| Product Line | Empore |
CDS Analytical™ Empore™ C18/SCX StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
C18 bonded silica and cation exchange (SCX) StageTips are SPE micropipette tips for the desalting of large peptides and proteins, as well as peptide fractionation.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Sorbent | DVB (Polystyrene-divinylbenzene) |
| Product Line | Empore |
CDS Analytical™ Empore™ SDB-XC StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SDB-XC (styrenedivinylbenzene) polymer sorbent StageTips are SPE micropipette tips for the desalting of large peptides and proteins, as well as peptide fractionation.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Product Line | Empore |
CDS Empore™ 6703 E3cartridge™ GB Membrane, 3-Layer, 3 mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
E3technology™ is an efficient, effective and economical approach for proteomics cell lysis, providing digestion ready samples in mere minutes, completely eliminating various detergents and interferences.
| Particle Size | 30 to 50 μm |
|---|---|
| Type | Extraction Cartridge |
| Format | Cartridge |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Manifolds or Automated SPE Equipment |
| Bed Weight | 50 mg |
| Volume (Metric) | 3 mL |
CDS Analytical™ Empore™ Double Layer SPE Disk Cartridge, DVB-RPS
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Styrenedivinylbenzene (DVB) reverse phase sulfonate SPE Cartridge for moderately polar to non-polar analyte extractions.