Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (31)
- (7)
- (89)
- (26)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (9)
- (58)
- (43)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (61)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (3)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (110)
- (1)
- (44)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (41)
- (59)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (218)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (303)
- (13)
- (14)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs, 10 μL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43.4 mm |
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs, 5 μl
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers |
| Volume (Metric) | 5 μL |
| Model | 75 |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43.4 mm |
Hamilton™ Microliter 700 Cemented Autosampler Syringes, Model 1701 N
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: AD Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microlab 1000 Diluters/Dispensers |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Product Line | AccuDil |
Restek™ Presents Hamilton PTFE Fluorocarbon Resin-Tip, Gas-Tight Syringes: Needle: RN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Hamilton PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids for maximum inertness |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ LT Pipette Controller Syringe
Pipette controller syringe designed to precisely fill glass pipettes
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Gas-Tight PTFE-Tipped Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 1701 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
Hamilton™ 700 and 1700 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Accuracy | ±0.5% |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: LT Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight |
| Connection Type | Luer Tip |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 and 1000 Series Gastight™ SampleLock™ Syringes, 22s Gauge
Hamilton SampleLock syringes allow you to collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | To collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination |
| Product Type | General Purpose Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Connection Type | Sample Lock, Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Connection Type | Fixed |
|---|