Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Fixed Needle Syringes for GC Instruments
Get accurate, reproducible results from these fixed-needle syringes for Thermo Scientific™ and Agilent GC autosamplers.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Needle Point Style | Cone |
Synthware™ Graduated Borosilicate Glass Syringes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graduated Borosilicate Glass Sample Syringes are constructed of borosilicate glass, and feature permanent graduations with a luer slip tip.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Removable Needle Syringe |
| Product Type | Syringe |
| Connection Type | Leur Slip |
| Graduated | Yes |
| Latex Free | Yes |
| For Use With (Application) | Precise Sampling |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Manual GC Syringes
Easily accomplish accurate, precise, and reproducible manual injections with Thermo Scientific™ GC Syringes.
| Disposable | Reusable |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Hamilton™ Plunger Assemblies with Tips for Series 1000, 1700, and 1800
For field repair of Hamilton Series 1000, 1700 and 1800 syringes.
| Quantity | 1/Pk. |
|---|---|
| Material | PTFE (Plunger) |
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Cone Tip
For use with Agilent/HP 7673, 7683 and 6850 ALS Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 6850 ALS Autosampler |
| Product Type | SGE Syringe |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 100 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Volume (Metric) | 100 μL |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Removable Needle (RN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Restek™ Hamilton Gas-tight Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Quantity | Ea. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Gases or liquids, optimum septum penetration and prevention of septum coring |
Hamilton™ Microliter™ and Gastight™ Syringes Model 1701N For Agilent 7673, 7683, 7693 and 6850 ALS GC
Designed to work with Agilent 7673, 7683, 7693 and 6850 Automatic Liquid Sampler (ALS) gas chromatography (GC) autosamplers
| Needle Point Number | AS |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 0.018 in. |
| Length (Metric) | 43 mm |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Length (English) | 1.7 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 0.46 mm |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Pressure | 1000 psi |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 6850 Automatic Liquid Sampler, Gas Chromatography Autosamplers |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.6 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Needle Point Style | Cone |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 800 Microliter™ Syringes, N Termination
Attached to the flange of the 700 series syringe is a blue Syringe Holder that provides a spot to hold the syringe that will not heat up the barrel causing dispense inaccuracies. Additionally it provides support to small volume plungers that are prone to bending during injection. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 250 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing liquid to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Removable blue syringe holder |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: TLL Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|
Hamilton™ 700 Microliter Syringes: N Termination
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Product Type | Microliter Syringe |
|---|---|
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | For dispensing low volumes to achieve the highest level of accuracy and precision possible |
| Autoclavable | Not Autoclavable |