Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (30)
- (7)
- (88)
- (21)
- (25)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (8)
- (58)
- (42)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (16)
- (110)
- (1)
- (44)
- (12)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (39)
- (59)
- (1)
- (2)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (59)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (214)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (301)
- (13)
- (10)
- (15)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (12)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (3)
- (9)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Restek™ Presents SGE Economical Microliter Liquid-Type Syringes for Rheodyne and Valco Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Rheodyne and Valco valves.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | Economical Microliter Liquid-Type Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0162 in. |
Restek™ Presents SGE SuperfleX Flexible Plunger Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features a super-elastic plunger that returns to its original shape if twisted or bent.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.26 mm |
| Length (Metric) | 50 mm |
| Product Type | SGE SuperfleX Flexible Plunger Microliter Syringes |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | 2 |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.46 mm |
| Length (English) Needle | 1.9 in. |
| Needle Gauge | 26 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.018 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0102 in. |
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Rheodyne and Valco Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Rheodyne and Valco Valves.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | Hamilton Gas-Tight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes: Needle: N
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with cemented needles or removable needles.
Restek™ Presents Hamilton Standard Microliter Volume Syringes: Needle: RN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available with cemented needles or removable needles.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Manual Microliter Syringes |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Restek™ 1000 Series Manual Gas Tight Syringes (Hamilton)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: AD Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microlab 1000 Diluters/Dispensers |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Product Line | AccuDil |
Hamilton™ 700 Microliter™ Syringes: LT Termination
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Luer |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | For dispensing low volumes to achieve the highest level of accuracy and precision possible |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 700 Microliter™ Syringes: RN Termination
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | For dispensing low volumes to achieve the highest level of accuracy and precision possible |
Hamilton™ 700/1700 Series Microliter/Gastight™ Syringes
Hamilton Company offers the most comprehensive selection of standard and custom syringes in the industry. Each is manufactured to achieve the highest level of accuracy and precision possible.
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Provides unprecedented functionality for controlled animal injections |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psi |
Hamilton™ 700/700 Microliter™: N Termination
Syringes have a built-in syringe guide, designed to prevent the plunger from bending and pulling out of the syringe
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ LT Pipette Controller Syringe
Pipette controller syringe designed to precisely fill glass pipettes
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Purge and Trap GC Syringes
Designed for the analysis of drinking water samples according to EPA purge and trap concentration techniques
| Includes | Easy-to-use twist valve |
|---|---|
| Needle Point Number | No Needle Included |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Removable |
| Needle Point Style | Large RN or LT |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| For Use With (Application) | Designed for the analysis of drinking water samples according to EPA purge and trap concentration techniques |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 700 and 1700 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Accuracy | ±0.5% |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |