HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Allure™ Silica Normal Phase HPLC Column, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pore Size: 60 Å; Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase |
| For Use With | Normal Phase Separation |
| Endcapped | No |
| Column Type | Normal Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Functionality/Interaction Type | H Bonding |
| Particle Size | 5 μm |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Hamilton™ PRP-1 Reversed Phase HPLC Columns, 10um Particle Size: Stainless Steel
Stable alternative to C8 or C18 Columns
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-1 |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Column Type | Reversed Phase |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| USP Type | L21 |
| Column Format | Analytical Column |
Restek™ Pinnacle II™ C8 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 7%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 100 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | IBD (Alkyl Amide) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| For Use With | LC/MS Separation of Penicillins and Cephalosporins |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Metal Impurity | Trace amounts |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L68 |
Restek™ Pinnacle II PAH Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Particle Size: 4 μm (Spherical)
| Pore Size | 110 Å |
|---|---|
| Particle Size | 4 μm |
| For Use With | Pinnacle II PAH HPLC Column |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Viva™ HPLC Columns with C18 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide bore silica columns excellent for general-purpose applications and separating peptides or proteins
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Analyzing Large Molecules and Biomolecules |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 10 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Hamilton™ PRP-X100 Anion Exchange HPLC Columns: Stainless Steel
Polymeric column packing for separation of inorganic and organic anions from 10 to 500 ppm
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-X100 |
| Temperature | 5°C to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Packing Material | PSDVB/Trimethylammonium |
| Column Type | Ion Exchange |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| USP Type | L47 |
Restek™ Ultra™ Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 2%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Particle Size | 3 μm |
| Includes | Without Trident Inlet Fitting |
| Ligand Type | Aminopropylsilane |
| Type | Column |
| Carbon Load | 2% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L8 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C4 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Peptides and Small Proteins |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L26 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C8 Column Packing, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent for a wide range of analyses
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Monomeric C8 |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 50 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 30 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Hamilton™ PRP™-X200 Cation Exchange Columns
Analyze inorganic and organic cations using conductivity or UV detection. Separate mono or divalent cations depending on mobile phase conditions from 20 ppb to 200 ppm.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PRP-X200 |
| Temperature | 5°C to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| For Use With | Analyzing Inorganic and Organic Cations Using Conductivity or UV Detection |
| Column Type | Ion Exchange |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 10 μm |
| Flow Rate | 2 mL/min |
| Type | Column |
| Packing Material | PSDVB/Sulfonic Acid |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| Diameter (Metric) | 4.1 mm |
| pH | 1 to 13 |
| USP Type | L22 |