HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
TSKgel™ SuperMP(PW)-M Guard Column, 8 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
TSKgel™ SuperMP(PW)-N Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
TSKgel™ SuperMP(PW)-H Guard Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18, 5.0 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include acids, bases, and polar analytes.
| Pore Size | 90 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | AQ-C18, polar modified bonding |
| Matrix | Fused-Core™ silica particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
Holder for 21.5 mm I.D. TSKgel™ Guard Cartridges, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Holder for guard cartridges, HPLC: suitable
TSKgel™ SuperHZ Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with TSKgel SuperHZ1000-4000 and HZM-N & -M Columns, 3 μm.
| Pore Size | Mixed |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Flow Rate | 0.4 mL/min |
| Stationary Phase | Polystyrene-divinylbenzene |
| Packing Material | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ SuperHZM-H Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperHZM-H Mixed-Bed Columns are packed with rigid, porous, polymer beads each having a varying mean pore diameter. They are used for the non-aqueous separation of organic-soluble polymers with high molecular weights of less than 400,000,000 Da.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 0.4 mL/min |
| Stationary Phase | Polystyrene-divinylbenzene |
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ PW-Type Guard Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel™ Columns, shipped in water.
MilliporeSigma Ascentis™ Express 120 Å C18 pH+ (2.7 μm) Guard Column
This Guard Column contains 3 Pk.
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Type | Guard Colunm |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
TSKgel™ Boronate-5PW HPLC Guardgel Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Boronate-5PW HPLC guardgel kit
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | M-aminophenyl boronate phase |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Affinity |
| Column Capacity | 40 μmol/mL, resin adsorption capacity (sorbitol) |
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Solvents | 0-100% Aqueous Soluble Organic Solvents |
| Stationary Phase | Diol |
| Description | Salt Concentration: ≤ 0.5 M |
| Packing Material | Silica Particle Platform |
| For Use With (Equipment) | TSKgel™ G2000SW, G3000SW, and G4000SW Columns |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 30°C |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
TSKgel™ GMHHR-H(S) HT2 Guard Column, 30 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The TSKgel™ mixed bed columns are packed with particles of different pore sizes that are blended to provide an extended linear calibration curve. Mixed bed columns are used when a broad range of polymer molar masses is expected in the sample.
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
TSKgel™ HHR Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
All TSKgel HHR-type columns are shipped in THF, which can be exchanged for a broad range of organic solvents.