HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-DB phases are specially deactivated for basic compounds. These columns provide less retention, better peak shape, and higher efficiency for organic bases than can be obtained on conventional reversed-phase columns.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Column/Purospher™ STAR NH2 Sorbent HPLC Guard Cartridge
HPLC guard cartridge
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC TAG Chiral HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
For use with Astec™ CHIROBIOTIC TAG Chiral HPLC columns
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ V Chiral HPLC Guard Column Cartridge, 5 μm Particle Size
Neutral molecules, amides, acids, esters and amines show considerable enantioselectivity on these vancomycin-based CSPs.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Diol Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
LC-Diol columns can be used to separate proteins by gel filtration chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
MilliporeSigma™ Supelco™ OPTI-GUARD™ C8 1 mm Guard Column
OPTI-GUARD™ sets the standard for low-impact, easy to use pre-column protection.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ C18 Supelguard™ Guard Cartridge, 3 μm Particle Size
Ascentis™ C18 is an extremely stable and reliable HPLC column that gives symmetric peak shape and excellent retention even for difficult compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis Supelguard |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Phenyl Guard Cartridge
Added directly in front of the main column to protect it from chemical or mechanical contamination
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ H Guard Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ H Guard Column is used for the protection of SUPELCOGEL™ Ion Exclusion Columns.